1. Další naše weby:
  2. Gta.cz
  3. Mafia & Mafia 2
  4. NFS
  5. S.T.A.L.K.E.R.
  6. Gothic
  7. Worms
  8. Vietcong
  9. T-Games
  10. Webtech

Děkujeme Vám, že máte zájem stahovat soubor:

Vyčkejte prosím, až uplyne odpočet, poté můžete začít stahovat:

7
Knihovny online
knihovna wii
Hledáte tady Váš WinCheater 2?
Tak to pojďte sem!
Hexen
K této hře bylo nalezeno více záznamů:
Hexen - návod
Autor: Pollux

Úvod

 

Přestože je Hexen velice stará hra, stále se může najít někdo, kdo si ji zahraje. Ať už z nostalgie, nebo jednoduše proto, že se dá velice levně koupit v prodejně Steam, případně proto, že ho lze hrát pod moderními enginy typu Zdoom. A protože je Hexen opravdu klenot mezi starými hrami, zaslouží si podrobný a kvalitní návod. Takový český návod dlouho chyběl, a proto jsem sepsal vlastní. Ovšem sepsal jsem ho jako malý kluk, a tak byl po stylistické i gramatické stránce odfláknutý a navíc obsahoval nepřesné informace. A to mě vedlo k tomu, že jsem v roce 2014 otevřel Word a sepsal návod zcela nový. Obsahuje jak popis postav, monster, předmětů, tak i podrobný průvodce hrou. (Pollux)

 

Postavy

 

Než se pustíte do hry, musíte si zvolit jednu ze tří postav. Bojovník (fighter), kněz (cleric) a kouzelník (mage). Obvykle to každý dohraje za všechny tři postavy, je však dobré znát jejich výhody a nevýhody. Každá postava má celkem 4 zbraně. Jednu základní, kterou má od začátku, další dvě najde a čtvrtou musí složit ze tří částí. První zbraň je neomezená, zatímco druhá čerpá modrou manu a třetí zelenou manu. Čtvrtá pak čerpá oba druhy many.

 

Modrá mana vypadá jako obrácený rotující jehlan a zelená jako rotující kostka. Obě many na sobě majíjaponský symbol Katakana. A obě při sebrání doplní 15 jednotek many dané barvy. Na úplně nejlehčí a nejtěžší obtížnost se doplní 22 jednotek.

 

Kombinovaná mana je červená rotující koule, která dodává 20 jednotek modré a zelené many. Na nejtěžší a nejlehčí obtížnost doplní až 30 jednotek many.

 

Bojovník (fighter)

 

Jmenuje se Baratus. Je nejsilnější, takže většinu potvor skolí na jednu ránu (samozřejmě záleží na tom, jakou má zrovna zbraň a na množství many). Je nejrychlejší (co se týče pohybu) a má nejlepší obranyschopnost. Avšak polovina jeho zbraní funguje jen na blízko, což u nepřátel, kteří jsou daleko nebo vysoko znamená problém.


Zbraně:1) Spiked Gauntlets - Pěsti. Ač vcelku silné, fungují pouze na blízko.2) Timon's Axe - Tahle sekyrka je sice velice silná, ale stejně jako pěsti funguje pouze na blízko, což je celkem nevýhoda, když si hráč uvědomí, že to bude pětinu hry jeho jediná zbraň spolu spěstmi. Výhodou je, že funguje i bez modré many, i když protivníkům způsobuje mnohem menší zranění. Odebírá si 2 jednotky zmodré many (jen při zásahu).3) Hammer of Retribution - První zbraň, se kterou lze útočit do dálky. Palice vystřelí další malou palici, která při nárazu do monstra exploduje. Poměrně silné. Funguje též bez zelené many, ale nestřílí malé palice. Každá vystřelená palice si vezme 3 jednotky ze zelené many.4) Quietus - meč, který kolem sebe má zelenou auru. Při útoku vymrští hromadu zelených ohnivých střel, které všechno okolo roztrhají na kusy. Odebírá 14 jednotek zmodré i zelené many.


Kněz (cleric)Jmenuje se Parias. Jeho síla, rychlost a obranyschopnost jsou někde mezi bojovníkem a mágem. Jeho základní zbraň je nejslabší, o to silnější jsou jeho další zbraně.


Zbraně:1) Mace of Contrition - Řemdih. Je slabý a funguje pouze na blízko. Asi nejhorší zbraň ve hře.2) Serpent Staff - Střílí dvě zelené střely, které letí cikcak pohybem kupředu. Pří útoku zblízka vysává znepřátel život a dává ho hráči (1-4 HP za každý útok). Vpraxi to znamená, že se nejslabší monstra stávají chodícími lékárničkami. Jedinou nevýhodou této zbraně je velký rozptyl střel vboji na větší vzdálenost. Každá útok odčerpá jednotku zmodré many.3) Firestorm - Hořící rukavice, které střílí oheň. Výhodou této zbraně je, že se neodráží od kentauřích štítů (ale také jim nijak neubližuje, takže dochází kplýtvánímany). Nevýhodou je omezený dostřel. Střela se během letu do větší dálky vypaří. Každý útok odebere 4 jednotky ze zelené many.4) Wraithverge - Nejsilnější zbraň ve hře. Říkám ji „kapesní genocida“. Vystřelí klubko duší, které se následně rozletí do všech směrů a začnou trhat na kusy všechno živé. Stačí vystřelit do davu monster a za pár vteřin znich nic nezbyde. Je to ale velký žrout many (tj. 18 jednotek zmodré i zelené many).


Kouzelník (mage)

 

Jmenuje se Daedolon. Je nejpomalejší, má nejmenší obranyschopnost, zato však disponuje magickou silou.


Zbraně:1) Sapphire Wand - kouzelná hůlka, která střílí paprsky. Přestože je to základní zbraň a není ničím omezena (nečerpá manu), umí útočit i do dálky. Taktéž se neodráží od štítů kentaurů, což je další výhoda. Umí také provrtat několik monster zároveň. Nevýhodou ale je, že je poměrně slabá a upižlat sní silnější potvoru zabere trochu víc času.2) Frost Shards - tato zbraň je ve skutečnosti kouzlo, kdy kouzelník vystřelí několik ledových ker, které protivníky promění vledové sloupy. Nevýhodou je velký rozptyl střel a překážející ledové sochy (lze rozstřelit předchozí zbraní). Na druhou stranu, za ledové sochy se dá krýt před útoky. Odčerpá tři jednotky zmodré many. Zajímavostí je, že střely letí tak pomalu, že s Boots of Speed je může mage dostihnout a umrazit sám sebe.3) Arc of Death - docela schopná věcička. Kouzelník vystřelí zruky blesk, který hledá protivníka, a až (nebo spíše „pokud“) ho najde, začne ho BzZzZzZzZzovat ksmrti. Neodráží se od štítů a kentauři jsou obecně proti tomuto kouzlu bezmocní. Odebere pět jednotek ze zelené many při každém zakouzlení.4) Bloodscourge - kouzelná hůlka, která vykouzlí tři ohnivé střely. Ty jsou tak trochu řízené (mají tendenci zatáčet směrem kmonstrům, která jsou poblíž) a dost silné. Navíc při střetnutí sprotivníkem nezmizí, ale protivníka zraní a pokračují vesele dál, dokud se nesrazí se zdí. Odčerpá 15 jednotek zmodré i zelené many.

 

Artefakty

 

Dragonskin Bracers - dočasně zvyšuje obranyschopnost o 4 body.Torch - Pochodeň. Zvýší světlost vtmavých místnostech.Banishment Device - Vystřelí červenou střelu, a ta když protivníka trefí, teleportuje ho to na jiné zcela náhodné místo vmapě. Používá se zřejmě při nedostatku many.Boots of Speed - dočasně zvýší rychlost hlavní postavy na maximum.Chaos Device - teleportuje hráče na začátek mapy, respektive na místo, kudy se do mapy dostal posledně. Hodí se například jako záchrana při pádu do propasti (i když... než si člověk vzpomene, že to má, najde to vinventáři a použije, tak mnohem rychleji umře). Možná se rovněž dá použít při obklíčení mnoha monster. Osobně ale nedoporučuji - level design spoužíváním této věcičky nepočítá a často se tak může stát, že některé dveře jdou otevřít jen jednou a znovu se přes ně nelze dostat apod.Dark Servant - tato věc vypadá jako soška Maulotaura. Je nutné ji vystřelit někam do většího prostoru, neboť se na menších nic nestane, jen soška spadna na zem a dá se znovu sebrat. Pokud ale má soška dost místa, promění se ve skutečného Maulotaura, který bojuje za hráče (útočí na jeho nepřátelé). Moc toho ale nevydrží a dost rychle umírá. Hráč navíc musí být vjeho blízkosti, jinak nepřátelé ignoruje.Disc of Repulsion - zlatý disk, kterým se dá seknout. Při seknutí odmrští všechno, co má před sebou. Tj. Nepřátelé a/nebo střely.Fléchette - zelené lahvičky, které mají jediný význam - zabíjet. Jejich útok se mění v závislosti na tom, jakou postavu si hráč zvolil. Za bojovníka funguje jako obyčejný granát. Bojovník sním hodí a on po chvíli exploduje. Kněz lahvičku položí na zem, ta exploduje a na místě ještě chvíli zůstane zelený výpar. Pozor, může zranit i samotného hráče. Většina monster při střetu svýpary se nejsou schopni ani hnout. Kouzelníkovy lahvičky fungují jako časovaná bomba. Jednoduše lahvičku položí před sebe a ona po chvíli exploduje. Cleric má ještě jednu výhodu, může svýpary pohybovat pomocí Disc of Repulsion...Icon of the Defender - poskytuje na třicet sekund úplnou nesmrtelnost. Pokud hrajete za bojovníka, útoky nepřátel se zcela absorbují. Pokud za kněze, tak toho Icon of the Defender učiní průhledným a střely nepřátel prochází skrz. Za kouzelníka zase funguje jako štít. Střely nepřátel se odráží.Krater of Might - maximálně doplní manu.Mystic Urn - maximálně doplní zdraví.Porkalator - vystřelí řadu několika žlutých střel, které protivníky dočasně promění na malé

prasátko, které se dá snadno zabít. Nefunguje u bossů. Vmanuálu hry je uveden jako Porkelator, s E místo A.Quartz Flask - doplní 25% zdraví. Na nižší obtížnost se doplňuje automaticky, když je zdraví hráče kritické.Wings of Wrath - Umožňuje létat. Časově není nijak omezeno, ale při dokončení HUBu zmizí (i zinventáře).

 

Štíty

 

Štíty v Hexenovi fungují trochu netradičně. Každá postava má nějakou základní minimální hodnotu třídy zbroje. Fighter má 3, cleric 2 a mage 1. Čili fighter toho vydrží nejvíce. Pochopitelně platí, že čím vyšší hodnota, tím větší obranyschopnost, tj. nepřátelé vám budou způsobovat menší zranění (např. fireball nevezme 10% zdraví, ale jen 2% atp.)

Během putování vjednotlivých mapách lze nalézt několik předmětů, které základní hodnotu třídy zbroje zvyšují. Hodnota se odvíjí od dané postavy a daného předmětu. Zhruba takto:

 

Fighter

 

Helma (Platinum Helm) +3
Kroužková košile (Mesh Armor) +5
Štít (Falcon Shield) +4
Amulet (Amulet of Warding) +1

 

Cleric

 

Helma (Platinum Helm) +1
Kroužková košile (Mesh Armor) +2
Štít (Falcon Shield) +5
Amulet (Amulet of Warding) +4

 

Mage

 

Helma (Platinum Helm) +2
Kroužková košile (Mesh Armor) +1
Štít (Falcon Shield) +3
Amulet (Amulet of Warding) +5

 

Když Fighter například sebere helmu, tak se mu základní hodnota zvýší ze tří na šest (+3). Pokud jej zasáhne fireball, způsobí mu sice menší zranění, ale zároveň se štít poškodí, takže hodnota klesne na pět a postupně se takto sníží až  zpět na tři. A pod tuto základní hodnotu už klesnout nelze.

 

Dále je tu předmět Dragonskin Bracers, který dočasně zvýší třídu zbroje o 4 body. Ten se ukládá do inventáře a lze jej aktivovat, kdy uznáte za vhodné.

 

Nepřátelé

 

Ettin - dvouhlavé monstrum sřemdihem. Je slabý, ve větším počtu docela otravný a nebezpečný, když hráče obklíčí. Je skoro na každém kroku.Afrit - pták ohnivák. Než se vylíhne zvejce, je nesmrtelný, takže neplýtvejte manu, dokud ho neuvidíte letět. Umí dobře uhýbat a jeho jediným útokem jsou tři ohnivé střely za sebou. Jinak je slabý.Centaur - Jeho zbraní je zubatý meč. Na dálku však útočit neumí. Pokud pocítí nebezpečí, skryje se za štít. Za štítem je imunní téměř vůči všem útokům, ale on sám nemůže během skrývání za štítem útočit. Útoky se od jeho štítu odráží, takže pozor - často si takto hráč proti sobě poštve vlastní útoky.Slaughtaur - vzhledově je naprosto identický jako Centaur. Dokonce i chováním vypadá téměř stejně. Akorát během ukrývání za štítem dovede vystřelit modrý fireball, který způsobuje docela velká zranění. Slaughtaur už je dost nebezpečný protivník.Green chaos serpent - monstrum, které plive firebally. Na nejtěžší obtížnost je dost nebezpečný, neboť ty firebally dovede plivat ve velké kadenci a navíc jejich damage také není zrovna zanedbatelný.Brown chaos serpent - vpodstatě to samé, co Green chaos serpent, akorát střílí zelené střely, které jsou mnohem silnější, než obyčejné firebally.Stalker - obří ještěr, který se umí potápět, takže ho najdete vjezírkách a vbažinách. Umí nečekaně vyskočit těsně před hráčem zvody nebo zbažiny a způsobit nemalé zranění seknutím. Taktéž střílí zelené firebally.Wendigo - Ledové monstrum, které umí (překvapivě) mrazit. Přestože lze na něj narazit téměř na začátku hry, je velice silný a nebezpečný. Naštěstí se vyskytuje vHexen světě velice vzácně, ovšem když už se zjeví, vždy je to ve větších počtech.Dark bishop - temný mág. Střílí řetězec zelených střel, které se spirálovitě točí směrem khráči. Nejsou úplně řízené, ale mají tendence zatáčet směrem kcíli. Pokud jich hráče zasáhne víc zároveň, výrazně zredukují zdraví.Reiver - objevuje se až úplně na konci hry. Útočí ve velkých počtech, (které se stále obnovují). Umí střílet firebally a na blízko vysávat zhráče život podobně jako Serpent Staff vysává život zmonster.Death wyvern - první Boss. Je to takový malý dráček, co lítá vkruzích a střílí řetězec výbušných fireballů a ty jsou pochopitelně extrémně silné. Naštěstí toho příliš nevydrží. SWings of Wrath se dá zneškodnit rychle.Heresiarch - druhý boss. Je to velké červené monstrum oblečené vkouzelnickém hábitu či co. Nad hlavou mu rotují tři kostky, které mu dodávají sílu. Má několik různých útoků, které střídá. Jedním znich je řetězec fialových fireballů, druhým jsou dva ohnivé firebally, které poskakují po zemi a stále následují hráče. Mezi jeho další schopnosti patří přivolávání Dark Bishopů, což začne dělat až se bude blížit jeho smrt. Čím blíž je smrti, tím víc se jich snaží vyvolat. Jinak jakožto boss vůbec nic nevydrží a velice rychle umírá, to je však vyrovnané tím, že jeho poslední schopnost je nesmrtelnost. Stále se snaží kolem sebe udržet štít, který většinu střel odráží. Když štít zmizí, snaží se jej rychle vykouzlit znovu.To je jediná chvíle, kdy se na něj dá útočit. Pokud hrajete za kněze, stačí ho obklíčit zelenými lahvičkami a za chvíli je po něm.Zedek - Tento bossák má u sebe zbraň Quietus a jediné, co umí je rychle běhat po aréně a útočit touto zbraní. Říkám mu „Zadek“Traductus - Běhá po aréně a využívá mocné síly zbraně Wraithverge. Takže pozor na něj.Menelkir - Stejně jako předchozí dva bossové rychle běhá po aréně a vlastní silnou zbraň. Tentokrát je to Bloodscourge.Korax - Hlavní boss celé hry. Má šest ruk a zkaždé umí vystřelit fireball. Střídá libovolné druhy fireballů. Pro hráče je to prásť, jak uhoď, stejně prostě musí jen uhýbat. Kromě fireballů dovede ovládat několik pastí, mezi které patří proměna podlahy vlávu nebo vystřelování bodců ze země. Zhruba vpolovině boje zmizí a arénu zamoří armáda etinnů a kentaurů. Po jejich zdolání se Korax objeví znovu a tentokrát na finální bitvu. Celý boj se nese ve stejném duchu jako předchozí, sjediným rozdílem, že se Korax dovede libovolně teleportovat na 8 různých míst.

 

Průvodce hrou

 

Poznámka: Někdy vnávodu uvádím kudy se vydat zpohledu očí hráče (doleva, doprava, rovně, zpět) a podle toho, co vidí, když vstoupí do místnosti. Pokud používám světové strany (sever, jih, východ, západ) myslím to zpohledu mapy, kterou lze zobrazit tlačítkem TAB. Někdy také kombinuji oboje, tj. napíšu, že lze pokračovat doprava a do závorky uvedu, že je to západ apod.

 

Hub 1

 

Winnowing Hall

 

Celá hra začíná před kaplí. Opačným směrem od kaple (jih) se nachází hradby a dveře zamčené na Emerald Key, kousek od kaple je také jeskyně a vní je schovaný Silver Key, ale dovnitř se zatím nedá dostat. První kroky povedou do kaple. Uvnitř je několik zajímavých věcí.

 

První je teleport uprostřed, který blokuje mříž, další jsou čtyři sloupy okolo. Po přiblížení kteleportu (např. za účelem posbírání zelených lahviček) se ty čtyři sloupy otevřou a vyběhnout znich ettini.

 

Vedle vchodu, kterým se do kaple vchází, se na obou stranách nachází zelené lahvičky u kamenných stěn stváří Koraxe. Po sebrání se otočí a plivou ohnivé koule. To není problém, protože než se celá stěna otočí, tak se dá slahvičkou uprchnout. Ohnivé koule navíc lítají náhodným směrem, takže je malá šance, že vás trefí. Kdyby někoho napadlo se dostat do místnůstky za těmito točícími stěnami, tak se nemusí obtěžovat, nic uvnitř není, jen tlačítko, které pomůže se dostat zase ven.

 

Na severu, východě a západě jsou tři trojice skel. A ještě na severozápadě a severovýchodě jsou další dvě skla. Každé se dá rozbít a za některými se nachází léčivé lektvary, za jinými ettini. Každopádně ta trojice na západě ve skle úplně napravo obsahuje tajnou chodbu, do které je nutné se vydat.

 

Pod schody je tlačítko, které otevře řadu zlatých masivních dveří poblíž a uvolní tak cestu nahoru do místnosti. Vmístnosti chvíli trvá, než se pootvírají všechny stěny a vypnutí všechny potvory. Vmístnosti je však důležitý sloup uprostřed, který obsahuje Emerald Key. Stačí stisknout knoflík vedle skla, sloupek sjede a klíč se dá sebrat.

 

Po sebrání klíče se však dá do pohybu řada zlatých masivních dveří. První se zavřou, pak druhé, třetí a čtvrté. A pak se zase začnou postupně otevírat. A právě když se otevřou ty poslední, vznikne malá časová rezerva, kdy se dá proběhnout dolů. Když to nestihnete, dveře vás rozmáčknou. Pokud se vám to podaří, tak se vraťte na dvůr a jděte do dveří zamčených na Emerald Key.

 

Uvnitř se kromě monster nachází dvoje dveře a jedno tlačítko. Tlačítko otevírá boční dvířka. Za nimi jsou schody vedoucí nahoru na hradby. Tam se zjeví další tlačítko, které otevírá ty dveře dole. Cestou zpátky nezapomeňte skočit do výklenku napravo a sebrat helmu.

 

Další kroky povedou na větší nádvoří, kterému dominuje zvonice zamčená na Silver Key a jeskyně. Silver Key je právě vtéto jeskyni, ovšem po sebrání se spustí další past. Východ ven blokují drtiče. Naštěstí se jimi dá postupně projít ve fázi, kde se rozevírají. Jak se vám podaří dostat ven zjeskyně, můžete vejít do zvonice. Tam jen po schodech nahoru a rozezvoňte zvon (útokem).

 

Vzpomínáte na teleport vkapli, který blokovaly mříže? Ty jsou nyní pryč, takže je teleport volně průchodný. Vydejte se tedy do něj. Teleport vás vyplivne vmalé místnůstce sportálem do Seven Portals. Když se kněmu přiblížíte, otevře se napravo stěna, kterou se dá ještě vrátit zpět a posbírat to, co jste tu nechali. Do této mapy se totiž už znovu vrátit nedá. Až budete mít pocit, že tu není nic zajímavého, vydejte se do portalu.

 

Seven portals

 

Zjeví se Korax a řekne „Greetings, mortal. Are you ready to die?“ (Zdravím tě, smrtelníku, jsi připraven zemřít?) Po té zmizí. Skočte dolů a prozkoumejte dvorek. Nachází se zde sedm zlatých dveří. Tři napravo (západ), tři nalevo (východ) a jedny rovně (jih). Před prostředními zlatými dveřmi nalevo (východ) je sloup a na něm tlačítko. To způsobí dvě věci. Za prvé, že zlaté dveře před tlačítkem se otevřou a za druhé, že sjede jeden nedaleký sloup trojúhelníkového tvaru, na kterým se na první tři obtížnosti nachází druhá zbraň všech postav. Pokud tam není a jsou tam jen léčivé elixíry, tak hrajete na těžší a zbraň tedy naleznete později.

 

Pokračujte do dveří, až na konec chodby, kde se nachází léčivý lektvar. Po jeho sebrání se otevřou po stranách vchody do další místnosti. Vyskočte na plošinku, pokračujte dál, po schodech dolů a výtahem nahoru kportalu do Guardian of Ice.

 

Guardian of Ice

 

Objevíte se vmalé kruhové místnosti. Hned za rohem číhají dva ettini, tak pozor. Jinak pokračujte rovně do místnosti. Fighter vtéto místnosti na čtvrtou a pátou obtížnost nalezne druhou zbraň Timon's Axe. Vmístnosti po chvíli sjede podlaha a teleportuje se sem hromada monster.

 

Po vybití stačí stisknout knoflík, který aktivuje okolní sloupy, ty chvíli budou bušit, následně vyjedou a odhalí plošinky. Pokud na nějakou plošinku vstoupíte, zamáčkne vás. Jen jedna funguje jako portal do předchozí mapy. Ta, na kterou ukazuje meč na podlaze.

 

Seven portals

 

Zpět vpředchozí mapě. Výjděte ven zchodby a další dvoje dveře budou otevřené. Uvnitř je téměř to identické - jen tlačítko, které vypustí jednoho chaos serpenta a otevře malou místnost sportalem. Ten ocelový vede do Guardian of Steel, a ten kamenný do Guardian of Fire. Prvně bych doporučil se vydat do Guardian of Fire, ačkoli na pořadí nezáleží. Pokud si nejste jistí, ve kterém jste levelu, tak přepněte do mapy TABem, tam uvidíte název.

 

Guardian of Fire

 

Na začátku se otevře stěna a za ní se objeví pár ptáků ohniváků. Vnásledující místnosti začne pukat, bublat, prskat podlaha a rozteče se vlávě. Láva zase tolik nezraňuje, takže stačí pokračovat do okýnka napravo. Tam pokračují schody dolů do místnosti slávovým vodopádem a hromadou monster. Mage zde na čtvrtou a pátou obtížnost najde pod schody druhou zbraň Frost Shards. Než sejdete schody, stiskněte ve výklenku napravo puzzle tlačítko. Napíše se „one third of the puzzle has been solved on the Seven Portals“ (jedna třetina skládačky byla vyřešena vSeven Portals). Je to jedno ze tří tlačítek, které otevírají dveře vmapě Seven Portals.

 

Jinak pokračujte dolů a napravo (východ) ke stěně smaskou. Tu otevřete a tam najdete most vedoucí kFlame Mask. Jakmile na most vstoupíte, začte se bordit a rozpadne se. Dá se přes něj rychle přeběhnout dřív, než se zbortí. Ovšem jak doběhnete na konec, místnost s Flame Mask se zavře. Nalevo je římsa, na kterou se dá skočit a po ní se dá dostat do výklenku stlačítkem. To otevírá dveře sFlame Mask, takže se pro ni musíte vrátit. Jak ji sebere, tak už vás tu nic nedrží a můžete se vrátit do Seven Portals.

 

Seven Portals

 

A teď do Guardian of Steel.

 

Guardian of Steel

 

Tento level je částečně horizontálně symetrický, takže se tu budou opakovat stále dokola ty stejné postupy. Od portálu vedou schody doleva a doprava. Obě vedou do místnosti s tlačítkem a zvláštními rohovými dveřmi, za kterými se nachází šikmé schody vedoucí do kruhové místnosti uprostřed. A ještě jedny schody dolů, kde ale nic není, kromě lahviček, ettina a okýnka u podlahy, kterým je vidět ocelová místnost (pozor na firebally chaos serpentů). Zkruhové místnosti vedou čtyři schody, dvě zamčené. Na západě a na východě jsou dveře, jedny zamčené.

 

Nejdřív do těch na východě. Pozor, fungují trochu zvláštně. Jak dveře otevřete, tak musíte skočit na výtah za nimi, ten sjede dolů, a tam se otevřou další dveře vedoucí do ocelové místnosti. Někdy jsou stím trochu zmatky, třeba že sjede výtah, vy na něj skočíte příliš pozdě, takže spadnete dolů, zraníte se a než stačíte vyjít dveřmi, tak se vám zavřou a výtah zase vyjede nahoru. A to celé má ještě tu nevýhodu, že ve výtahu otravuje chaos serpent.

 

Každopádně vocelové místnosti vedou dvě cesty, napravo a nalevo (jih a sever). Jeden vchod vede ktlačítku a druhý je blokovaný kusem oceli. Kusem oceli se dá hýbat pomocí tlačítek vtěch místnostech, které jsou úplně na severovýchodě a na jihovýchodě. Pokud stisknete ten severní, kus oceli se posune nahoru na sever a pokud ten jižní, tak sjede dolů. Pokud se kus oceli nachází např. na jihu a vy stisknete jižní tlačítko, nestane se nic. Špatně se to vysvětluje, a proto doporučuji pro lepší pochopení tohoto mechanismu se přepnout do mapy a sledovat, co se při stisknutí tlačítka vlastně stane.

 

Smyslem je pochopitelně dostat se k oběma tlačítkům vocelové místnosti. Obě tlačítka hlásí „one third of the puzzle has been solved on the Seven Portals“. Mimochodem, cleric v severní místnosti nalezne svou druhou zbraň Serpent Staff.

 

Pokud se vám podařilo obě tlačítka stisknout, tak se můžete vrátit do Seven Portals.

 

Seven Portals

 

Pamatujete si dveře, které jste otevřeli jako první? Tak úplně naproti nim se teď otevřely další. Otevřely je ty tři tlačítka, co psaly ty zprávy. Za dveřmi se musíte probít přes hromadu monster a sebrat růžový elixír zdraví u mříží. Napravo a nalevo na plošinkách se otevřou dva vchody. Pozor na mrazící potvory, jsou dost nebezpečné...

 

Jak sejdete schody, všimněte si toho, že na ledové zemi jsou některá místa světlejší, než jiná. Opatrně! Tato světlá místa jsou pasti. Po schodech nahoru kvýtahu, který vede kledové stěně, která se posléze otevře. Za ní se nachází portal do Guardian of Ice. Ještě, než do něj vejdete, tak můžete otevřít ledovou stěnu nalevo a napravo. Za jednou se nachází hromada mrazících potvor a za druhou mana a léčivé lektvary. Je jedno, kterou otevřete, protože se stejně sjednou automaticky otevře i ta druhá, takže se boji nevyhnete...

 

Guardian of Ice

 

V této mapě už jste sice byli, ale portal vás vyplivl na úplně jiném místě. Vyskočte na jeden z těch dvou vyšších schodů a buď můžete pokračovat vchodem doleva nebo do místnůstky na severu. Tam je jen tlačítko, které tak trochu promění místnost, ze které jste přišli. Hlavně se tam objeví dvoje schody, každé vedoucí ke dvěma tlačítkům. Po stisknutí obou tlačítek se sem teleportuje několik monster a dole sjede stěna, za kterou se nachází vaše vůbec první green mana. Tato celá věc byla však nepovinná, takže pokračujte tou cestou nalevo ven.

 

Octnete se na okraji propasti. Do propasti se dá klidně skočit, není hluboká, skoro vůbec nezraní a výtahem se zní dá dostat. Je však plná monster. Můžete také přeskákat po plošinkách kpochodni a kMystic Urn. Jestli vás však propast vůbec nezaujala, pokračujte cestou doprava (sever). Vmalé místnůstce se dlouho nezdržujte, protože otvor ve stěně po vás začne plivat ledové kry.

 

Vylezte schody, a tam si tlačítkem přivolejte výtah. Ten vede do místnosti, kde se po sebrání amuletu zjeví několik monster. Po jejich vybití můžete pokračovat oknem do známé kulaté místnosti, ve které se začínalo při první návštěvě této mapy. Projděte až do místnosti s plošinkami a všimněte si, že se na podlaze objevily meče, které ukazují na stěnu nalevo a napravo. Obě stěny se dají otevřít.

 

Nejdřív se vydejte do té napravo (východ). Ačkoliv... na pořadí nezáleží a můžete klidně navštívit jako první tu naproti. Vté napravo je na stěně výklenek, do kterého se dá strčit Flame Mask. (stačí kní přijít a stisknout open tlačítko). Jak ji do výklenku zasadíte, otevřou se dvě okna, ve kterých je žhavá láva. To začne rozpouštět ledovec uprostřed místnosti, na kterém je Fire Key. Zoken vás také přepadne několik ohnivých ptáků.

 

Stěna nalevo (západ) je ve skutečnosti výtah. Vyjedete do ledové místnosti, kde vás přepadnou ledové potvory. Vzadní části ledové jeskyně je Steel Key, ale je na sloupu, takže se kněmu nedá dostat. Až se zbavíte všech ledových potvor, tak hledejte tlačítko (je kousek od výtahu, kterým jste přijeli). Až ho stisknete, tak se tu všechno začne všechno rozpadat. Abyste nemuseli zbytečně přeskakovat přes různé praskliny a propasti, doporučuji RYCHLE utíkat kmístu, kde je klíč, dřív, než se všechno rozpadne. Podlaha tu docela klouže, tak pozor. Až ho seberete, některé stěny se otevřou a vylezou znich monstra. Vněkterých jsou také různé lektvary zdraví apod. Až budete mít pocit, že už tu nic není, tak se budete muset dostat kvýtahu, ale pozor na propasti, která vznikly v rozpukaném ledu.

 

Až budete mít oba klíče. Fire key i Steel Key, tak se vraťte do místnosti se čtyřmi kulatými plošinkami. Ta, na kterou ukazuje meč je portal do Seven Portals.

 

Seven Portals

 

Otevřou se další dvě zlaté dveře, za nimiž jsou naprosto identické místnosti jako ty naproti. Opět je vnich potřeba jen stisknout tlačítko, které vypustí chaos serpenta a otevře portal. Ten na severu vede do Guardian of Steel a ten na jihu do Guardian of Fire. Kromě dveří se na prostranství venku objeví prudké schody. Ty vedou ktlačítku, které otvírá ty úplně poslední největší zlaté dveře, ale samo o sobě nestačí. Musí být stisknuty ještě další dvě.

 

Doporučuji prvně navštívit Guardian of Fire.

 

Guardian of Fire

 

V místnosti slávovým vodopádem jsou vzadní části dveře, a to jak napravo, tak i nalevo. Obě vedou do úplně stejně vypadajících místností stlačítkem, které aktivuje výtah. Je jedno, kterou místností se vydáte, protože nakonec stejně skončíte vjedné velké hale, která se posléze zaplaví lávou.

 

Jižně (z pohledu mapy) je výklenek stexturou masky. Jak do něj vlezete, sjedou obě boční stěny. Jsou to výtahy, které vedou na stejné místo, takže nezáleží na tom, který si zvolíte. Nahoře jsou různé místnosti spojené úzkými chodbami a teleport. Do toho běžte. Vyplivne vás vmístnosti o kousek dál.

 

Před vámi je tlačítko, ale když se kněmu vydáte, přepadnou vás ettiny zobou stran. Tlačítko po stisku hlásí „stairs have risen on the seven portals“, což znamená, že se vmapě Seven Portals objevily nějaké nové schody. Jsou tu dvě chodby, na jejichž koncích jsou stěny stexturou masky. Dají se otevřít. Ale nevedou nikam jinam, než jen zpátky. Zpátky ale není potřeba chodit. Na místě, kam vás převedl teleport se nachází tlačítko. To jste možná přehlídli, protože jste kněmu po teleportaci stáli zády. Tlačítko vypadá jako klubko šipek ukazující do všech světových stran. Stisknutí vás přenese do Seven Portals.

 

Seven Portals

 

Jak bylo slíbeno, objevily se tu další schody. Vedou kdruhému ze tří tlačítek, které otevírají ty poslední největší zlaté dveře na jihu. Naproti něj je ještě jedno tlačítko, po jeho stisknutí se objeví nápis „a door opened on the guardian of ice“ (v Guardian of Ice se otevřely dveře). Toto tlačítko, i ty dveře, které otevírá, jsou zcela nepovinné a jsou ve skutečnosti součástí malého puzzlu při hledání secret levelu. Ktomu se dostaneme později.

 

Teď do Guardian of Steel.

 

Guardian of Steel

 

Jak jsem psal, tato mapa je naprosto symetrická, takže zde platí naprosto identický postup jako vprvním případě. Po schodech nahoru (nalevo nebo napravo), po schodech do kulaté místnosti, do dveří na západě, výtahem dolů do ocelové místnosti, stisknout první puzzle tlačítko (cesta vpravo), co napíše „you have to find another switch...“ (musíš najít další tlačítko), pak se vrátit do té nejjihozápadnější místnosti, tam tlačítkem posunou ocelovou stěnu, vrátit se do ocelové místnosti a stisknout druhé tlačítko, které opět napíše „stairs have risen on the seven portals“, což znamená, že se vSeven Portals vytvořily poslední schody, takže je nejvyšší čas se tam vrátit.

 

Seven Portals

 

Objeví se tu poslední schody, vedoucí kposlednímu tlačítku. Naproti něj je puzzle tlačítko, které vyvolá zprávu „a door opened on the guardian of ice“, čili otevírá dveře vGuardian of Ice. Opět platí jako u vedlejšího tlačítka, že se váže knepovinné části hry, kterou popíšu později.

 

Teď do posledních dveří. Tam je místnost shromadou monster (některá jsou za mříží), a tlačítko, které otočí stěny tak, že se dá vyjít na dvorek spropastí. Po vybití všech kentaurů se zjeví kouzelný most, kterým se dá přejít přes propast kportalu. Portal je úplný konec celého prvního HUBu. Jak do něj vejdete, máte hotovou první pětinu hry. Před portalem se také nachází první část čtvrté zbraně (platí pro všechny charaktery a pro všechny obtížnosti). Nezapomeňte si jis sebrat. Pokud chcete, můžete sodchodem zHUBu ještě počkat a navštívit pár nepovinných míst, mezi které patří třeba návštěva secret levelu Bright Crucible.

 

Jak se dostat do secret levelu Bright Crucible

 

Pokud jste se rozhodli Bright Crucible navštívit, tak podotýkám, že před jeho nalezením je třeba splnit pár úkolů. Jinak ještě by se mohly hodit křídla, které umožňují neomezeně létat. Nachází se vté úplně nejjižnější části mapy napravo. Prohledejte to tam a všimněte si, že křídla jsou na balkóně, kam nedosáhnete. Stačí však přeskočit na nedaleké schůdky (přes propast) a po těch se ke křídlům dostat. Až je budete mít, tak se můžete vydat do Guardian of Ice.

 

Předtím se ale ujistěte, že jste stiskli tlačítka vté věžičce uprostřed mapy Seven Portals - ty, jak knim vedou schody. Zmiňoval jsem je výše, obě vyhodí hlášku: „a door opened on the guardian of ice“...

 

Guardian of Ice

 

Kousek od malé kruhové místnosti, kde jste začínali při úplně první návštěvě této mapy, se otevřely dvoje dveře, napravo a nalevo. Nezáleží na tom, které navštívíte jako první. Vobou je třeba splnit úkol. Já osobně se nejdříve vydávám do těch napravo.

 

Úkol první

 

Ve dveřích napravo se nachází místnost spropastí uprostřed a smalou kabinkou. Najdete tu také schody vedoucí dolů ktlačítku. To otevírá dveře od kabiny. Do té musíte přeskočit (nejlépe srozběhem) přes propast, (nenechat se trefit ohnivou koulí) a v stisknoutní tlačítko, které otevře portal do Guardian of Fire. Ještě je nutné se nějak šikovně dostat zkabiny, a pak už můžete pokračovat do portalu.

 

Guardian of Fire

 

Objevíte se u ocelové stěny, které se otevře. Za ní se nachází ocelová místnost spropastí uprostřed. Jednoduše pokračujte po římse, ale pozor na past. Jedna stěna se vysune a bude vás chtít strčit do propasti. Buď prostě proběhnete, než vás to smete, nebo skočte na kulatou plošinku uprostřed.

 

Každopádně teď musíte počkat, protože hladina lávy vjámě uprostřed začne stoupat. Až dosáhne určité úrovně, odhalí se tlačítko na plošince uprostřed, zjeví se malý most, který umožňuje zplošinky a na plošinku snadnější přístup, a také se tu zjeví pár ptáků ohniváků. Po stisknutí tlačítka se napíše: „one half of the puzzle has been solved“, což znamená, že první úkol je splněn. Nedaleko se otevře stěna, kterou můžete odejít.

 

Úkol druhý

 

Z Guardian of Fire se vraťte do Seven Portals a odtud do Guardian of Ice. Tady se tentokrát vydejte do dveří nalevo.

 

Ve dveřích nalevo vás uvítá krátká chodba. Pozor, na obou stěnách se nachází výklenky, které plivou ostnaté koule. Rychle proběhněte na konec a doleva. Tady je malá místnost sledovým trůnem a sloupem. Ve sloupu je tlačítko, které otevře portal a zároveň sníží dva okolní sloupky skentaurama. Nad trůnem se také objeví otvor, ze kterého začnou střílet jedovaté šípy, proto je lepší se u tlačítka příliš nezdržovat.

 

Raději pokračujte kportalu. Než do něj vstoupíme, tak se ujistěte, že máte dost zdraví, munice a spoustu dalších věcí, protože...

 

Guardian of Steel

 

...se objevíte obklíčeni hromadou mrazících potvor. Je nutné je rychle zabít. Na nejtěžší obtížnost je to docela dost náročné, ale dá se to. Dobré je také využít jeden zkrápníků jako schovku. Můžete si také nastavit Mystic Urn na nějakou klávesovou zkratku a doplnit si tak zdraví. Po vybití všech ledových potvor ale legrace nekončí, protože okolní ledové stěny sjedou a za nimi se objeví další ledové potvory. Pokud se na ně opravdu necítíte, dá se utéct knedalekým výtahům. Jeden je napravo a jeden nalevo.

 

Až budou všechny mrazící potvory vyřízeny, tak další kroky povedou do bludiště na severu. Do toho vedou dva výtahy, které jsou symetrické vzhledem kvýtahům, kterými jste uprchli od mrazících potvor. Vocelovém bludišti je hlavně spoustu drtičů. Úkolem je dostat se úplně na sever, kde je tlačítko ve tvaru masky. Těsně před ním je ještě jeden docela otravný drtič, tak pozor. Po stisknutí se zase musí dobloudit kvýtahům (a cestou najít Mystic Urn :)), a nakonec se vydat do kruhové místnosti uprostřed mapy. Tam teď bude otevřená nová místnost. Vní jsou kentauři a také plošinka spochodní.

 

Plošinka spochodní obsahuje neviditelnou čáru na zemi, která spouští script. Když přes ni přejdete, napíše se „stones grind on the seven portals“.  Druhý úkol je hotov a teď už se jen můžete vrátit do Seven Portals.

 

Seven portals

 

„Klícka“ uprostřed na nádvoří se otevře. Vnitřní část mříží kudy protéká voda je neviditelný portal do Bright Crucible.

 

Bright Crucible

 

První secret level. Objevíte se na velkém prostranství. Začínáte vmístě, které je vyvýšené, takže je odtud vidět na pravý i levý břeh, i na bažinu uprostřed a vůbec na všechno. Setkáte se zde shromadou nových monster, takže vás nejprve čeká poměrně tuhý boj. Až to tady všechno vyhladíte, vydejte se na pravý břeh (západ). Jsou tu dva balkóny. Na ten severní se dá dostat výtahem. Vyjeďte tedy nahoru, zbavte se chaos serpenta a hurá do chodby.

 

V chodbě se začnou otevírat místnůstky plné kentaurů, takže vás čeká spoustu boje. Na konci chodby je pak na podstavci červený krystal - Heart of D'Sparil. Jakmile ho seberete, přestanou ze stropu pršet ohnivé koule. Za ním se dá pokračovat po schodech na druhý balkón a zněj skočit dolů. A teď na druhý břeh.

 

Druhý břeh je téměř symetrický. Nachází se tu dva balkóny a ten severní je opět přístupný výtahem. A zase je tu chodba, kde se otevírají malé místnůstky. Tentokrát settinama. Na konci se nachází sklo, které se musí rozbít. Nevím proč, je to asi nějaký bug, ale někdy to prostě rozbít nejde. Většinou pomáhá, když míříte spíše na pravou část skla. Až se sklo roztříští, musíte se vyhnout ohnivým koulím, dostat se kpodstavci uprostřed a položit na něj Heart of D'Sparil. Nejde to přes open tlačítko, musíte ho vybrat vinventáři a dát use. Jak se krystal octne na podstavci, přestanou pršet ohnivé koule a venku se objeví schody, kterými se dá vrátit tam, kde jste začínali a za sloupem (na severu) se otevřela stěna.

 

Za ní vedou schody, až nahoru do svatyně, kde vbazénku čeká odměna za zdolání této mapy. Icon of Defender. Až budete mít pocit, že už tu není nic dalšího potřeba udělat, pokračujte úplně na jih, do bažiny, tam pak po kouzelném můstku dolů do cikcak chodby, kde se otevře stěna kportálu.

 

Cestou kportálu se dotknete neviditelné linky, která spouští jeden ze dvou scriptů, které otevírají dveře do secret levelu až ve čtvrtém HUBu. Jinými slovy, čtvrtý secret level se bez navštívení toho prvního nedá otevřít. No, to je ale asi vše, takže vzhůru do portalu.

 

Seven Portals

 

A rovnou do portalu na jihu. Za ním si ještě vyzvedněte combined mana...

 

Hub 2

Tento hub obsahuje celkem pět map. Shadow Wood je hlavní mapa, která je něco jako spojka mezi dalšími třemi (Darkmere, Caves of Circe, Wastelands) a poslední (Hypostyle) je pouze boj sbossem, ta nás teď nezajímá. Důležité jsou právě tyto tři hlavní mapy. Každá z nich obsahuje dvoje dveře zamčené na klíč, a ten se dá najít vtěch dalších dvou mapách. A každé ty dveře zamčené na klíč obsahují tlačítko, které rozsvítí jedno okýnko vShadow Wood u dveří do Hypostyle. Takže celkem šest různých tlačítek a celkem tři klíče. Celý hub začíná v mapě Shadow Wood.

 

Shadow Wood

 

Objeví se Korax a řekne „My servants can smell your blood, human.“ (Moji sluhové cítí tvou krev, člověče!“, pak zmizí a nechá vám volný průchod ven do menšího prostranství. Teď si můžete vybrat ze tří různých cest, které vedou kotevření portálu.

 

Řeka, která je severně vede do Darkmere, u jednoho keříku na západě se pak nachází modrá mana, a když se ktomuto keříku přiblížíte, otevře se stěna, za kterou vede tenká skalnatá cesta a propast. Tato cesta vede do Wastelands. Na jihu jsou pak schody, které vedou do chrámu a vněm se skrývá portal do Caves of Circe. Nezáleží na pořadí, vjakém portaly budete otvírat. Já se obvykle první vydávám do chrámu.

 

Po schodech do chrámu

 

Otevřete dveře a vejděte dovnitř. Uvnitř je Ettin, který je kvám otočený zády, stěna slebkou, cesta doprava plná kamenných obličejů (ty později budou plivat otrávené šípy) a ještě je tu chodba doleva. Obě cesty mají na konci ocelovou stěnu, která se dá otevřít.

 

Když se vydáte napravo, dojdete do taková haly. Tohle je velice důležité místo, protože tu je šest okýnek, které jsou momentálně tmavé. Úkolem je všechny rozsvítit, což otevře stříbrné dveře uprostřed. Naproti dveřím jsou okýnka, ze kterých na vás budou plivat chaos serpenti.

 

Vraťte se ke vchodu do chrámu a vemte to tentokrát cestou nalevo. Za ocelovými dveřmi vedou schody, po kterých dojdete do té stejné haly jako cestou napravo, avšak při seskoku ze zvýšeného místa spustíte několik scriptů. Jednak stěna slebkou před vámi začne plivat ohnivá koule, kamenné obličeje začnou plivat jedovaté šípy, ale hlavně u vchodu do chrámu se objeví nové schody.

 

Takže po schodech nahoru a do výklenku napravo. To vás zavede do místnosti schaos serpenty. Pak musíte skočit do menší jamky. Pokud hrajete za clerica, měli byste tu najít třetí zbraň. Firestorm. Dole pak zatáhněte za šňůrku skamínkem. Schody, po kterých jste přišli, budou nyní vést jinam - do menší podzemní jeskyně. Cesta za vámi se uzavře, takže se nebudete moct vrátit (prozatím) a jeskyně vypadá na první pohled bezpečně, ovšem jen, co do ní vstoupíte, promění se vhromadu propastí a úzkých cest. Není nutné se vjeskyni zdržovat, trápit se přeskakováním zplošinky na plošinku nad propastí a prostě stačí jít po tenké cestičce vpravo (sever).

 

Ovšem pokud se rozhodnete jeskyni přeci jen navštívit, tak rozhodně nebudete litovat. Dá se tu najít např. Mystic Urn a několik elixírů zdraví. Jak výjdete zjeskyně, tak za rohem najdete portal do Caves of Circe. Plus výtah (přivoláte ho jednoduše pomocí open tlačítka), který vás hodí do haly se stříbrnými dveřmi.

 

Tenká skalnatá cesta

 

Po této cestě opatrně, občas je cestička přerušená prasklinkou, kterou se dá propadnout dolů do lávy. Na druhou stranu, hlavní postava běhá dost rychle, takže je malá šance, že se to stane. Na konci cesty se dá najít třetí zbraň mága -  Arc of Death. A také jsou tu plošinky, po kterých musíte přeskákat (nebo přeběhnout) ktlačítku napravo. Stačí běžet na tu poslední plošinku a na té se zastavit. Ona vypadá, že je přímo u zdi, ale pozor, za ní je ještě propast. Od tam se pak dá skočit ktlačítku jako nic. Ovšem po stisknutí musíte ještě přeskákat zpět. Bude tam otevřený nový průchod.

 

Ten vede do Wastelands. Otevře se tu také stěna, aby se kportalu dalo dostat co nejpohodlněji. A nakonec, otevře se tu taková kruhovitá místnost srůznými věcmi a nepřáteli.

 

A nakonec po řece...

 

Když se vydáte po řece, narazíte na stěnu. Nebojte, ona se ihned otevře a pustí vás dál. Za ní jsou mříže, které vás dál ale nepustí a schody vedoucí doleva. Po těch se vydejte (co taky zbývá). Dojdete na balkon. Uvidíte bažinu, které dominuje věž uprostřed, balkón nalevo a několik otravných chaos serpentů. Skočte dolů do bažiny (nebo se dá doskočit přímo na plošinu, na které je postavená věž. Vyhnete se tak armádě ještěrů vbažině pod vodou). Pokud hrajete za fightera, najdete tu třetí zbraň Hammer of Retribution. Jinak je tu tlačítko, takže sem stejně musíte jít. Po jeho stisku okamžitě vidíte, že se zvednou tři plošinky, takže se zbalkónu, ze kterého jste sem skočili, dá přeskákat na balkón na západě. Kromě toho ale tohoto tlačítko spustilo několik pastí. Některé stěny budou plivat ohnivé koule, jiná zase jedovaté šípy.

 

Ovšem abyste se mohli vrátit na ocelový balkón, musíte jít do bažiny (pozor na ještěry, neustále útočte), najít tlačítko, které vás zbaví mříží na řece. Tam už pak jen po schodech nahoru, na balkón, hop, hop, hop a hop, a budete na západním balkónu. Jakmile se sem dostanete, otevře se zde stěna shromadou ptáků ohniváků. Také se tu dá najít soška Maulotaura. Ale hlavním důvodem, proč jste sem šli je zelené tlačítko. To vyrobí schody na věžce uprostřed.

 

Na věžce pak najdete poslední tlačítko, které vypne všechny pasti a otevře mříže dole vbažině, které znemožňovaly přístup kportalu do Darkmere. Mimochodem, když už tu jste, můžete tam rovnou vejít.

 

1) Sběr klíčů

 

Darkmere

 

Vcestě vám brání stromy, takže se jich zbavte, a pokračujte dál. Tato mapa se odehrává z velké většiny vbažině, takže pozor na ještěry, které mají voblibě se objevit přímo před vámi a zaútočit. Zajímavá je také mlha, do které je tu všechno zahalené.

 

Před vámi je chatka, do které se vydejte. Je vní několik sloupků shlíněnými nádobami. Sloupky po chvíli sjedou a znádob vyskočí ptáci ohniváci. Nic zajímavého, takže je zabijte a pokračujte do dveří na severu. Uvnitř najdete okno, které je zatím zavřené, ovšem později se ním bude dát procházet. Pokračujte tedy cestou vlevo (západ) do místnosti plné zelené vody. Ta se zajímavě vlní.

 

Je tu několik soch býků, ale jen jedna nehoří. Právě ta se dá aktivovat open tlačítkem, což otevře kamennou stěnu hned napravo. Někdy se nedaří aktivovat, musíte stát co nejblíže... Za stěnou je pak tlačítko, které otevírá kamenné dveře na severu (z pohledu mapy).

 

Za kamennými dveřmi jsou troje schody. Nejdřív musíte jít do těch nalevo, otevřít tam dveře a stisknout tlačítko, pak po těch uprostřed, tam stisknout další tlačítko, a nakonec doprava... do bažin.

 

První, co vbažině najdete je malá chatka. Za ní je portal zpátky do Shadow Wood. Ten zatím ignorujte, a raději běžte do té chatky. Vchatce je Castle Key, ale nedá se kněmu dostat kvůli kamenným dveřím. Dá se tu ale stisknout tlačítko, což udělejte. Kousek od tlačítka je také amulet, takže ho nezapomeňte sebrat.

 

Teď můžete pokračovat bažinou cestou dolů khradu. Napravo i nalevo od hradu je propast, takže pozor. Také je tu cesta, kterou se dá dostat kté chatce, kterou jste navštívili jako první. Teď, ale stiskněte tlačítko na dřevěném molu, které vám vytvoří most a pokračujte do hradu.

 

Napravo je tlačítko, kterého si nevšímejte. Je tam kvůli multiplayeru. Aby si hráči mohli vytvořit most zopačné strany. Vhradu se nachází několik míst. Za prvé, po schodech nahoru se dá dojít do hradeb a do věže. Ta je však zatím zamčená a požaduje Castle Key. Dále jsou tu schody napravo, které vedou dolů do podzemí. Ty jsou zatím zamčené. Všimněte si také dveří naproti hlavnímu vchodu - ty jsou zatím zamčené na Cave Key. No, čeká vás ještě spoustu práce. Poslední zajímavá cesta jsou dveře, která jsou schované vzadu za schody do věže.

 

Tam najdete sudy a studnu. Skočte do studny a stiskněte tlačítko napravo (sever). Tlačítko zvedne hladinu vody ve studni natolik, abyste se mohli dostat ven a ještě by se měl objevit nápis „you hear a door open in distance“. Pokud se nápis neobjevil, stiskli jste špatné tlačítko, takže musíte počkat, až hladina vody ve studni zase klesne a stisknout ho.

 

Pamatujete si chatku sCastle Key? Tak do té se  vydejte a uvidíte, že kamenné dveře jsou pryč, takže už vám nic nebrání vtom, abyste si klíč přivlastnili. Až ho budete mít, tak zpět do hradu a po schodech nahoru kvěžce. Ještě, než do ní vstoupíte, můžete pobrat různé věci po hradbách a vybít hromadu chaos serpentů. Druhá část hradeb je nepřístupná a musíte na ni prostě přeskočit. To ale není problém.

 

Ale zpět kvěži. Ve věži je Icon of Defender, knihovnička a dva kusy brnění. Za jedním brněním je tlačítko, které zpřístupní podzemí. Takže ven zvěže, po schodech dolů, ještě jednou po schodech dolů a budete vpodzemí. Za dveřmi najdete malou hospůdku se čtyřmi krby. Oba krby vzadu se dají otevřít. Ten napravo (jih) má vsobě tajné tlačítko. To otevírá schody nahoru ke dveřím, které jsou zamčené na Horn Key a výklenek, kterým se dá skočit dolů před hospůdku. Takže tady zatím nic.

 

Ten nalevo není vlastně vůbec krb, protože se vněm skrývá kamenná stěna. Ta se dá odtlačit normálně open tlačítkem. Až stěna odjede, tak se odhalí úzká cestička vpravo. Tou dojdete až kvýtahu. Výtah se přivolává tlačítkem naproti něj. Výtah vás vyveze do takové dlouhé místnosti.

 

Prvně se zbavte většího množství monster, pak se připravte na menší hru. Na konci chodby je Swamp Key. Jak se kněmu vydáte, vyskočí ze země několik stěn a ze stěn nalevo i napravo po vás začnou plivat kamenné obličeje otrávené šípy. Proběhejte až ke klíči a ten seberte.

 

Pokud vás zasáhl nějaký šíp, tak počkejte, až otrava odezní a sem tam vypijte nějaký lektvar zdraví. Po sebrání si ale všimněte, že cesta zpět se změnila. Nyní jsou před vámi tři cesty. Ve dvou ze země vystřelují ohnivé koule a ve třetí jsou dva kamenné obličeje, které plivou otrávené šípy. Jedna ztěch tří cest je správná, další dvě vás teleportují zpět tam, kde jste sebrali Swamp key. Která cesta je ta správná vám bohužel neřeknu, protože pokaždé je tou správnou jiná. Algoritmus hry to generuje náhodně. Dokonce i obyčejný quick save a quick load změní, která cesta bude průchozí. Tak pozor :)

 

Až se vám podaří projít, tak skočte na výtah, ten vás sveze dolů. A teď? Teď se můžete vrátit do Shadow Wood portálem u chatky, protože se tu zatím nic dalšího udělat nedá.

 

Shadow Wood

 

Teď se můžete vydat buď do Caves of Circe nebo do Wastelands. No, já půjdu třeba do Wastelands.

 

Wastelands

 

Tato mapa je strašný chaos, samé skály, chodby, doly apod., takže se bude opravdu dost špatně popisovat, kam jít. Dá se tu momentálně splnit hned několik úkolů, já však pro přehlednost zatím uvedu jen ten první, a to je získání Horn Key.

 

Od portalu, kde začínáte, se vydejte malým úzkým průchodem dál. Na malé prostranství se dá prostě seskočit, nebo jít po schodech. Pozor na vyvýšeninu shromadou brown chaos serpentů, jsou dost otravní. Až se jich zbavíte, pokračujte doleva(jih) do štoly. Tam se ihned cesta dvojí. Obě cesty vedou vpodstatě stejně, ale ta napravo mi připadá kratší. Po chvíli byste měli narazit na dvorek, kde je spoustu bown chaos serpentů, zamčený portal na Cave Key a teleport vklícce. Tohle místo zatím ignorujte a pokračujte štolou.

 

O kousek dál je odbočka, která vede do slepé uličky. Slepá ulička má na konci hliněnou stěnu. Ta se dá otevřít, ale pozor, začne rotovat, tak se nenechte skřípnout a prostě se dostaňte za ni. Pokračujte po schodech nahoru. Jak se octnete nahoře, tak se vydejte napravo, kde je lávová říčka a skalnatý most. Ten vede kHorn Key. Pozor na hromadu ptáků ohniváků, kentaurů a ettinů. Jak Horn Key seberete, tak se most částečně rozpadne. Dá se však vpohodě dostat zpět - vpřípadě pádu je pak začátek mostu vybaven výtahem.

 

A to je prozatím vše. Až dobloudíte zpátky na začátek a vlezete do portalu...

 

Shadow Wood

 

...tak se můžete vydat do Caves of Circe.

 

Caves of Circe

 

Začínáte na místě, kde je portal zpět, neaktivní teleport, tři stromy a výklenek vedoucí do jeskyně. Do něj skočte, ale nebudete se moct vrátit.

 

Jak dopadnete dolů, tak se octnete vjeskyni. A o tomhle celá mapa bude - šílená změť různých jeskynních chodeb, takže se mi to opět nebude popisovat snadno. Po dopadu před sebou máte tři různé chodby. Ta úplně napravo (západ) vede kteleportu, který vás vyplivne u portalu nahoře, kde jste začínali. Tohle místo si zapamatujte! Ale ještě se tam tudy nevydávejte.

 

Místo toho běžte tou úplně vlevo (jih). Uvidíte schody vedoucí dolů, ale po těch se nevydávejte, místo toho si všimněte menší místnůstky vpravo (západ). Tam je u jedné zdi výklenek, do kterého se opět musí skočit. Dopadnete vmalé místnůstky spotůčkem a kroužkovou zbrojí. Jak ji seberete, tak se otevře stěna. To je poměrně důležité, protože s touto stěnou se otevře i mnoho dalších stěn vmapě, mimo jiné se zpřístupní i místnost sCave Key. Cave Key je důvod, proč jste sem vůbec šli.

 

Otevřená stěna vede ke schodům.Zatočte doleva(jižně). Sejdete do delší místnosti slouží uprostřed. Na konci této delší místnosti vedou dvě cesty - rovně schody dolů (západ), nebo doprava schody nahoru (sever). Ty schody dolů vedou jen do malé místnosti svodopádem a manou. Důležité jsou ale schody nahoru. Ty totiž vedou do místnosti sCave Key. A je váš! Jednou cestou (východ) se dostanete ke schodům, po kterých se vrátíte (sever) na to rozcestí, které jsem vám doporučil si zapamatovat.

 

Teď se vydejte cestou rovně (západ). Ta vás dovede kvelké propasti stenkými schůdky. Můžete ještě sebrat chaos device napravo. Schody vás dovedou do místnosti se stolem, co má na sobě svíčky a teleportem. Na schodech se dá mimo jiné najít tajná plošinka sporkalatorem.

 

Teleport vás vyplivne úplně na začátku celé mapy u portalu do Shadow Wood.

 

2) Rozsvěcování světýlek

 

Shadow Wood

 

Teď už máte všechny klíče, takže můžeme postupně rozsvěcovat všechna světýlka. Můžete se vydat do libovolné mapy, třeba do Darkmere.

 

Darkmere

 

Rovnou se vydejte do hradu a do dveří, které byly zamčené na Cave Key. Za dveřmi je výtah, který přivoláte tlačítkem naproti. Skočte dolů do zelené vody. Cestou rovně dojdete do menší jeskyně, kde jsou schody vedoucí nahoru a dolů. Běžte po schodech dolů (východ). Dojdete do ještě větší jeskyně, kde je asi pět různých cest.

 

Správnou cestu poznáte tak, že jsou vní dvě sochy. Za jednou je tlačítko, po jeho stisku se zjeví nápis „one sixth of the puzzle has been solved on the Shadow Wood!“ První ze šesti světýlek je rozsvíceno (to úplně vpravo se symbolem ještěra). Jinak malý tip - pokud se chystáte vejít do nějakého portalu, tak nejdřív počkejte, až tento nápis zmizí. Mně se párkrát stalo, že jsem vběhl do portalu a script se nevyvolal, takže jsem se musel do mapy stlačítkem vrátit a nápis se objevil znovu. Počkal jsem až zmizí, a pak to teprve bylo v cajku.

 

Ok, teď se vraťte zpátky khlavnímu vchodu do hradu, a tam pokračujte po schodech dolů do podzemí, krbem vpravo (jih), po schodech nahoru, až ke dveřím, které jsou zamčené na Horn Key. Pozor, dveře rotují, takže se nenechte skřípnout. Octnete se vmístě sšedými skálami. Napravo jsou kousek dál schody nahoru. Tam je tlačítko, které opět vyvolá nápis „one sixth of the puzzle has been solved on the Shadow Wood!“. Druhé tlačítko je rozsvíceno. Konkrétně to úplně na vlevo se symbolem ještěra. Počkejte, až nápis zmizí, přeskočte na druhou stranu sportalem do Wastelands.

 

Wastelands

 

Pamatujete si na dvorek, kde byl portal do Caves of Circe zamčený na Cave Key? Byl úplně na jihu... No, prostě se tam vydejte a portal odemkněte, ale ještě do něj nechoďte. Teleport, který byl vklícce je teď přístupný, takže hurá do něj (a nezapomeňte před tím sebrat Falcon Shield).

 

Teleport vás hodí do jeskyně, kde je lávové jezírko a kamenná krychle sdřevěnou chatkou. Až pozabíjíte dostatečné množství ptáků ohniváků, objeví se kouzelný most vedoucí k dřevěné chatce. Vchatce je brown chaos serpent, Mystic Urn a tlačítko, které opět zobrazí nápis „one sixth of the puzzle has been solved on the Shadow Wood!“ a třetí světýlko vShadow Wood je rozsvíceno. Tentokrát se symbolem býka. Zjeskyně se dostanete po schodech nahoru. Nahoře jsou dveře zamčené na Cave Key. Ten už máte, takže si prostě otevřete.

 

Teď se octnete vsíti různých chodeb a štol. Všimněte si, že některé štoly (hlavně ty vedoucí do severní části mapy) jsou blokované šedou stěnou. Všechny se pootvírají až po zabití určitého počtu monster.

 

Až se cesty otevřou, tak se tam můžete vydat. Čeká vás tam ale další bloudění. Rozdílem jsou snad jen textury skal, které jsou tu šedé, né oranžové jako všude jinde. Dá se tu také dobloudit na vyvýšeninu sKrater of Might. A také je tu jeskyně sPorklatorem. Jinak úkolem je zabít co největší počet kentaurů. Až jich umře dost, tak spoustu stěn zmizí a odhalí malou bažinu.

 

V zadní části bažiny jsou schody vedoucí ke dveřím, které jsou zamčené na Swamp Key. Ten už máte, takže hurá dovnitř. Uvnitř je tlačítko, které rozsvítí několik pochodní kolem, ale hlavně otevře celou novou část mapy. To uvidíte hned, jak výjdete ven a rozhlédnete se. Uvidíte takovou budovu shromadou monster. Do budovy vedou schody. Před vchodem je malý bazének sKrater of Might, tak ho nezapomeňte vzít. Po jeho sebrání se zřejmě objeví pár nepřátel. Až snimi skoncujete, můžete se konečně vydat dovnitř. Za dřevěnými dveřmi (ty se dost špatně otvírají, musíte stisknout open zhruba někde uprostřed) je malá hala s brown chaos serpenty a portalem do Darkmere. Portalu si nevšímejte a obejděte ho. Za ním je už čtvrté tlačítko, které rozsvítí světýlko vShadow Wood a vyvolá starý známý nápis  „one sixth of the puzzle has been solved on the Shadow Wood!“

 

Pak se můžete vydat na jih sportalu do Caves of Circe.

 

Caves of Circe

 

Protože tato mapa je chaos, napíšu jen kudy jít bez zbytečných popisů. Takže skočce dolů do jeskyně, pak cestou vlevo (jih), po schodech dolů, do místnosti vlevo (západ). Po schodech nahoru do dveří, které jsou zamčené na Horn Key. Ten máte, takže prostě jen otevřete a stiskněte předposlední tlačítko, které vyvolává zprávu „one sixth of the puzzle has been solved on the Shadow Wood!“ Světýlko se symbolem lebky rozsvíceno. Portal poblíž ignorujte.

 

Pak pokračujte po schodech dolů až do místnosti slouží, a tam pak po schodech nahoru do místnosti, kde jste poprvé našli Cave Key. Tam se vydejte po schodech, co jsou vpravo, nahoru (západ). Dojdete do místnosti skamennými zdmi. (Můžete tu zkusit sebrat helmu, ale možná vás to zamáčkne, když nebudete dost rychlí). Je tu ale hlavně řeka, a na její pravé straně je stěna se symbolem ještěra. To jsou ve skutečnosti dveře zamčené na Swamp Key, který už vlastníte. Při otvírání pozor na proud řeky, je celkem silný a mohl by vás strhnout.

 

Za dveřmi jsou schody, které se po chvíli dvojí. Vezměte to dolů, kde najdete úplně poslední tlačítko. Takže si naposledy užijte nápisu „one sixth of the puzzle has been solved on the Shadow Wood!“, protože teď už je všech šest světel vShadow Wood rozsvíceno, takže se do Shadow Wood můžete vrátit (vede tam spoustu cest).

 

Shadow Wood

 

Vydejte se do velké haly se světly a uvidíte, že všechny jsou rozsvícené. Nebo by aspoň měly. A to také znamená, že se stříbrné dveře uprostřed otevřely a zpřístupnily tak portal do Hypostyle. Hrr do něj.

 

Hypostyle

 

Začínáte na jižní straně mapy. Napravo od vás (východ) je portal zpět do Shadow Wood, kterým se kdykoliv můžete vrátit. Možná se tam vracet i budete, pokud budete chtít navštívit secret level. Nalevo (západ) je portal, který je zatím blokován dvěma skloupky.

 

Jinak jste právě vtakové větší sloupové místnosti, kde je prvním úkolem zabít všechny ettiny. Všimněte si hvězdy uprostřed. Hvězda má čtyři cípy a každá znich ukazuje na jedny dveře. Dveře na severu, jihu, západu a východu. Až zabijete dostatečný počet ettinů, jedny ztěch dveří se otevřou (a právě hvězda uprostřed vám pomocí zvýšeného cípu ukáže které, pro lepší orientaci). Dveře se pokaždé otvírají vjiném pořadí, takže nevím, vjakém se budou otevírat vám. Hlavním úkolem je však všechny čtyři místnosti za dveřmi vyčistit od nepřátel a stisknout vnich tlačítko. Jak to uděláte vjedné místnosti, tak se otevře další. A až budete mít všechny čtyři, tak se otevřou dvoje dveře vrozích na jihovýchodě a jihozápadně, které vedou do doupěte sbossem.

 

Severní místnost

 

Tady je spoustu kentaurů a sloupků (ty vás můžou rozmáčknout). Nalevo (západně) vedou malé schůdky za stěnu, kde je tlačítko. To otevře identickou místnůstku naproti (východně) a přivolá další hromadu kentaurů. Tlačítko vmístnůstce naproti opět vyvolá menší počet kentaurů a otevře poslední místnost nahoře (na severu). Tam je poslední tlačítko. Mimochodem, pokud hrajete za clerica, tak tu naleznete druhou část čtvrté zbraně.

 

Jižní místnost

 

Před vámi je láva. Napravo je výklenek se symbolem (západ) a nalevo je tlačítko (východ). Stisknutí tlačítko sníží hladinu lávy a odhalí most. Přeběhněte do místnosti naproti, kde je několik symbolů na zdi. Stiskněte ten, co jste viděli ve výklenku před mostem.

 

Východní místnost

 

Hromada nepřátel, několik sloupů, které vzápětí sjedou a vyvýšená místa schaos serpenty. Stačí je všechny pobít a vyskákat nahoru ktlačítku. To přivolá tlačítko u dveří, kterým si otevřete. Fighter vtéto místnosti může najít druhou část čtvrté zbraně.

 

Západní místnost

 

Před vámi je spoustu sloupů, po kterých musíte přejít na balkón naproti. Láva ale tolik zdraví nebere, takže klidně skočte do lávy, postavte se ke sloupku, který je balkónu nejblíže, počkejte až sjede, skočte na něj, vyjeďte nahoru, stiskněte tlačítko a máte hotovo. Mage vtéto místnosti nalezne druhou část čtvrté zbraně.

 

Boj s Death Wyvernem

 

Cesta na jihozápadě skrývá Mystic Urn, zatímco ta druhá elixíry zdraví. Však mužete sebrat jedno i druhé. Obě cesty však vedou do doupěte Death Wyverna. Uprostřed je velký lávový bazének (a ztoho se nedá dostat) a kolem dokola po stěnách vedou skály. Ty jsou zamořené brown chaos serpenty, což není moc příjemné. Důležité jsou však Wings of Wrath, které jsou někde na skálách naproti. Stěmi se bude sDeath Wywernem bojovat mnohem lépe.

 

Doporučuji tedy si pro ně rychle zaběhnout (a ignorovat brown chaos serpenty, protože s těmi se dost špatně bojuje, jsou příliš daleko, nejsou moc vidět a umí střílet jednu zelenou střelu za druhou, kromě toho se snimi nedá bojovat už ztoho důvodu, že tu otravuje právě ten Death Wyvern).

 

Takže proběhněte po skalách až k Wings of Wrath, seberte je a aktivujte. Pak můžete lítat. Až zabijete Death Wyverna, tak máte vyhráno. Boj sním je celkem jednoduchý - stačí jen lítat furt za ním,  útočit na něj zezadu a za chvíli je po něm. Jeho střely jsou sice silné, ale takto za letu moc nemá šanci vás trefit. To už budou nebezpečnější ti brown chaos serpenti.

 

Až bude hotovo, tak se můžete vrátit na místo, kde byl začátek Hypostale a vydat se do portalu do hubu 3, nebo ještě navštívit malinký secret level, což bych doporučil. Pokud jej nenavštívíte, tak už se nedostanete do secret levelu vhubu 4.

 

Jak se dostat do secret levelu Sacred Grove

 

Vraťte se portalem do Shadow Wood a vydejte se cestou zchrámu zhruba na místo, kde jste začali celý tento hub. Je tu spoustu různých skal a na jedné by měla být vidět helma. Pokud helmu nikde nevidíte, tak jste ji asi už sebrali. Nevadí - skála se dá poznat i podle toho, že je necelý metr od vchodu ke schodům do chrámu a je to nejnižší skála vůbec, neboť vypadá jako takový větší schodek. Vyskočte (nebo spíše leťte, protože pravděpodobně máte stále Wings of Wrath aktivní) na skálu, po ní pak výš a výš, dokud neobjevíte portal do Sacred Grove.

 

Sacred Grove

 

Tento level je maličký. Je to vpodstatě jen malý dvorek sněkolika ettiny. Až je všechny zabijete, tak se země propadne, vytvoří schody a ty povedou ktlačítku. Tlačítko zpřístupní secret level vhubu 4. Napíše se „A door opened on the Forsaken Outpost“. Kromě toho jsou tu tři tajné vchody a vkaždém je Mystic Urn. Kořeny uprostřed stěn na severu, východu a západu jsou průchozí. Až uloupíte všechny tři Mystic Urn, tak se můžete portalem na jihu vrátit.

 

Hub 3

 

Heresiarch's Seminary

 

Objeví se Korax a řekne „Worship me, and I may yet be merciful then again, maybe not!“ (Uctívej mě, a já můžu být ještě milosrdný. A možná ne.) Až Korax zmizí, tak zpřístupní balkón, ze kterého uvidíte na celý dvůr a hlavní vchod do paláce.

 

V tomto paláci se bude odehrávat většina tohoto hubu. Takže výtahem sjeďte dolů (nebo můžete skočit, zase tolik zdraví to nebere).  Balkóny, jako ten, na které jste začínali, jsou tu ještě další dva a na oba vedou samovolně fungující výtahy. Nic zajímavého tam ale není, kromě otravných chaos serpentů plivajících donekonečna firebally a několik zelených lahviček. Dvorek je jinak plný kentaurů, ettinů, a také tu vůbec poprvé potkáte dark bishopy. Zábavy je tu dost.

 

Po nějaké době se otevřou dveře do paláce. Vpaláci je úplně všechno zahaleno ve tmě. Po zabití několika dark bishopu vzplanou veškeré pochodně a svíčky a odhalí se vám tak interiér paláce. (A také se sem teleportuje další várka dark bishopu).

 

Teď bude nutné trochu popsat, jak to vpaláci funguje. Hlavní vchod do paláce, kterým jste přišli se nachází jižně na mapě. Uvnitř jsou napravo i nalevo od hlavního vchodu dvoje dvířka, které vedou jen na balkóny, které jste viděli venku. Není tam nic důležitého, jen nějaká munice a tlačítko, které přivolá výtah schaos serpentem a nějakými těmi útočnými disky. Oba balkóny jsou naprosto identické a tím pádem symetrické.

 

Levá část paláce je nepřístupná a je vní portal, kterým celý hub končí. Hlavním úkolem je se ktomuto portalu dostat, to však bude ještě dlouhá cesta.

 

Napravo dole jsou schody, které blokují dva sloupky (tato cesta vede do Orchard of Lamentations), výše je pak mříž, kterou je vidět na dvorek sbazénkem a Icon of Defender, ještě výše jsou další schody, které jsou blokovány dvě sloupky (tato cesta vede do Silent Refectory).

 

Uprostřed chrámu se nachází velká síň lemována řadou sloupků a pochodní. Jižně se pak nachází kamenná deska snákresem sluneční soustavy. Vtéto desce je vsazen jeden červený krystal. Ostatní krystaly chybí a jedním důležitým podúkolem bude je najít.

 

Severně se pak nachází tři sloupky, schodečky vedoucí na plošinku schaos serpentem a červenou manou (jinak nevím, co to má představovat). Dále je tu místnost, která je schovaná za řadou sloupů. Vní jsou dvě věci. Spinká tu Heresiarch a čeká na probuzení, a ještě je tu tajný vchod do secret levelu. Ktomu se dostaneme.

 

Východně a západně najdeme trojici skel. A úplně nejseverněji vzadní části chrámu je taková „kouzelná krabice“. Ano, myslím ten větší sloup uprostřed, co má u každého rohu pochodeň. Ten zcela vnáhodou dobu sjede a vyplivne něco zcela náhodného. Např. nějaké monstrum, nebo nějaký artefakt. Tak se tu můžete stavit, když půjdete kolem. Nakonec jsou důležité dračí stěny na severu, západě a východě. Ty se po nalezení a vrácení všech krystalů na desku otevřou. Úkoly jsou tedy následující:

 

1) Zpřístupnit portaly do Orchard of Lamentations a do Silent Refectory.2) Nalézt veškeré krystaly a vložit je do kamenné desky a tím otevřít dračí stěny na severu.3) Rozsvítit devět okýnek (podobně jako vhubu 3), což probudí Heresiarcha.4) Zabít Heresiarcha a zpřístupnit tak portal.

 

Jdem na to, takže...1) Zpřístupnit portaly do Orchard of Lamentations a do Silent Refectory

 

Vseverní části paláce jsou, jak jsem už uvedl, barevná skla. Je jich celkem šest. Musíte každé to sklo rozbít a zatáhnout za kamínek na provázku, který vmístnůstce za sklem naleznete. Až to budete mít, tak schody do Orchard of Lamentations a do Silent Refectory přestanou blokovat sloupky.

 

Portal do Silent Refectory je normálně přístupný. Prostě sejdete schody a dojdete do místnosti sněkolika ettiny a visícími mrtvolami ze stropu. Jakmile se vmístnosti objevíte, sjede sem výtah sléčivým elixírem. Nalevo (severně) je pak tlačítko, který výtah posílá dolů kportálu.

 

Ovšem cesta kportalu do Orchard of Lamentations je už o trochu složitější. Takže se vydejte ke schodům, které blokovaly sloupky a vydejte se dolů. Asi vpůlce jsou na obou stranách stěny sdrakem a napravo je tlačítko typu: provázek skamínkem (jih). Na schodech níže jsou ještě další stěny, co mají na obou stranách texturu draka. Schody pak končí na dvorku shromadou monster, který zbalkónu nahoře sestřelují slaughteři (možná je potkáváte vůbec poprvé za celou hru) a zdvou malých balkónů vzadu také dva chaos serpenti. Doporučuji je všechny vybít. Pak se ale vraťte ktlačítku na schodech.

 

Toto tlačítko způsobí, že schody za vámi zmizí a odhalí malý vchod (sever), který vede do místnost sdark bishopy. Jak sem vejdete, tak sjede stěna, kterou se dostanete ven na prostranství, kde začínal celý tento hub. Kromě toho se tu ale otevřel ještě jeden vchod naproti. Tam po schodech dolů a chodbou, která vás zavede na balkón, kde vás sestřelovali slaughteři. Tam stačí stisknout tlačítko, které dole na dvorku otevře stěnu sportalem do Orchard of Lamentations. Máte vyhráno! Můžete seskočit dolů a jít do portalu... Anebo ještě ne. Pokud chcete, můžete ještě splnit několik drobných úkolů, které vás zavedou kIcon of Defender a ke čtvrté nejsilnější zbrani. Pokud nechcete, tak můžete přeskočit dobrovolné úkoly.

 

Dobrovolné úkoly

 

Na dvorku se schovávají (přímo naproti portalu do Orchard of Lamentations dva stromky u stěny. Ty zničte a za nimi najdete tlačítko, co opět vypadá jako kamínek na provázku. To aktivuje všechny čtyři dračí stěny. Ty se vpravidelných intervalech začnou do nekonečna otáčet. Když se postavíte pod schody, tak první dračí stěny nalevo (jih) a napravo (sever) vedou na balkóny schaos serpenty. Takže nic moc zajímavého. Dá se tam ale pobrat nějaká mana a disky když už nic.

 

Stěna nalevo o patro výše (na jih) vede do místnosti shromadou sloupů a hliněných nádob. Právě tady se dá najít třetí a poslední část čtvrté zbraně (pro všechny charaktery). Pak už budete kompletně vyzbrojeni a žádnou další zbraň už nenajdete :( Jinak se tu otevřou schody, kterými se dá dostat na prostranství, kde začínal celý tento hub.

 

Pravá (severní) dračí stěna (z pohledu toho, když stojíte pod chody) vede do chodby.

 

Tlačítka vpravo (východně) si nevšímejte, je tam kvůli multiplayeru a jeho smyslem je aktivovat dračí stěny. Ty už aktivované máme, takže můžete tlačítko plně ignorovat. Vchodbě ve tvaru U není nic moc zajímavého kromě několika sudů a dvou stěn, na kterých jsou vyobrazení ptáci, kteří svírají společně fialový krystal. Na ty použijte open tlačítko, což přivolá řadu výtahů, se kterými se dá dostat na dvorek sbazénkem a Icon of Defender!

Nic ale není zadarmo. Je tu hromada chaos serpentů, která je potřeba vybít. Po chvíli se tu otevřou dvoje schody, kterými se dá projít do hlavní části chrámu. Kromě toho je tu někde tlačítko, které odešle výtahy dolů. To třeba kdybyste se chtěli znějakého důvodu vratit dolů. Teď ale už opravdu do Orchard of Lamentations splnit druhý úkol.

 

2) Nalézt veškeré krystaly a vložit je do kamenné desky a tím otevřít dračí stěny na severu

 

Orchard of Lamentations

 

V této mapě je mlha, co trochu zhoršuje viditelnost do dálky, ale neměla by působit žádné potíže. Takže, prvně se vydejte cestou doleva(sever), což je taky jediná cesta, která zbývá. Přeskočte zelenou kaluž a rovně, dokud nepotkáte několik slaughterů. Pozor na dva, co je na vyvýšených napravo. Následně cesta povede po schodech dolů na dvorek, kde je na zemi kříž. Jedna část kříže jsou schody, které vedou dolů (jižně) do místnosti s tlačítkem a dvěma disky.

 

Tady je to trochu drsnější. Po aktivaci tlačítka sjede výtah dolů, kterým se lze dostat do takové nebezpečnější místnosti. Tato místnost obsahuje osm výtahů (na každé světové straně), na které musíte rychle přeběhnout. Když to nestihnete, tak vás místnost rozdrtí.

Takže po stisknutí tlačítka rychle dolů a rychle kdalšímu výtahu. Ten svámi vyjede opět nahoru, takže tam je nutné stisknout další tlačítko, opět dolů, přeběhnout o výtah dál atd. Musíte se tedy dostávat vždy do vedlejšího výtahu a dostat se takto levou nebo pravou stranou do místnosti na jihu.

 

Tam jsou dvě tlačítka. Jedno, které funguje jako ty předchozí - jen sjede výtah. Ale je tu ještě jedno, které otevře místnost uprostřed. To je to tlačítko na východní straně. V místnosti uprostřed jsou pak další tlačítka. Jedno opět jen ovládá výtahy, ale to druhé je poměrně důležité. Jak to budete mít, tak se severním výtahem vraťte.

 

Z prostranství se křížem se vydejte po schodech nahoru a uvidíte, že vyvýšené plošiny jsou snížené, takže na ně jde vyskočit. Vyskákejte nahoru až kzelené vodě, kde seberte Emerald Planet. Prví zpěti krystalů. Kousek od zelené vody je plošinka se dvěma léčivými lektvary. Ztéto plošinky se dá přeskočit na balkón naproti, kde byl dřív slaugther. Až tam doskočíte a sebere amulet, tak pokračujte chodbou, po schodech nahoru a objevíte se na dvorku skřížem (dvě další části kříže se proměnily ve schody). Než se vydáte po schodech dál, můžete si všimnout, že se tu otevřela malá místnost sPorkalatorem a hromadou nepřátel a uvnitř se otevřou ještě další dvě, jak vstoupíte. Není to ale povinné místo, takže můžete pokračovat po schodech dolů (na východ). Na konci naleznete Sapphire Planet.

 

A hotovo, teď se můžete vrátit do Heresiarch's Seminary.

 

Heresiarch's Seminary

 

A odtud do Silent Refectory.

 

Silent Refectory

 

Portal vás vyplivne vbludišti zbedýnek. Povšimněte si, že se zde nenachází portal zpět. Bludiště má ve skutečnosti tvar běžné kostky a jižní strana má uprostřed vchod do další části skladu. Vtéto části se nachází kroužková košile a výklenek stlačítkem. Musíte vyskákat po bednách, stisknout ho a ono vytvoří schody kportalu. Tímto portalem se můžete vrátit do Heresiarch's Seminary, ale to zatím nedělejte.

 

Vraťte se do bludiště, kde na severozápadě vylezte ktlačítku a stiskněte ho. Otevře se vám vchod do jídelny (sever). Vjídelně je pak severní stěna uprostřed, která se dá odtlačit a tam je schované Banishment Device. Každopádně pokračujte dveřmi (západ), a tam najdete dveře nalevo a napravo. Oběma se dá dostat na stejné místo. Ty vlevo (jih) vedou do místnosti slávou a ty vpravo (sever) vedou do místnosti svodou. Důležité jsou však stěny vedle dveří, která rotují, ale nerotují pomocí open tlačítka, nýbrž zcela fyzicky. Takže se musí odtlačit tělem :)

 

Za stěnou je hromada dark bishopu. Někteří venku, jiní zavření vkomůrce sokýnkem. Na podstavci je Ruby Planet. Už máte tři zpěti krystalů! Sebrání však otevře komůrky a objeví se tu další dark bishopové. Vmístnosti slávou se pak otevře okýnko schodbou, která funguje jako zkratka do skladu.

 

Ve skladu se nachází ještě jedno tlačítko. Na jihovýchodě. Poznáte ho tak, že je před ním pochodeň (Torch). Po stisku sjedou nedaleké bedny jako výtah do země. Dostanete se do menší kulaté místnosti se schody, Porkalatorem a slaughtery. Navíc jsou tu okna, ze kterých na vás útočí dark bishopové. Když výjdete schody, narazíte na tlačítko, které musíte stisknout, přestože sem přiteleportuje další hromadu bishopů (jako by jich už tu nebylo dost). Vaše další kroky povedou výtahem zpět nahoru a do jídelny, kde bude otevřený nový vchod. Tam jsou schody, které vedou nahoru kdalšímu tlačítku. Navíc tu najdete třetí zbraň a kouzelné střelivo se vždycky hodí. Po stisku se opět vraťte do jídelny, kde se otevře další, ale už poslední vchod.

 

Tam zmizí sloup uprostřed a odhalí další krystal a navíc vyjede podlaha sdalší várkou dark bishopů. Přeskočte na sloup uprostřed a seberte Sapphire Planet. Sloup se znějakého důvodu spustí dolů, ač tam dole nic není a akorát budete muset počkat, až vyjede nahoru, abyste mohli přeskočit zpět. Pokud krystal seberete přeběhnutím, tak ušetříte nějaký čas. Pádu se nebojte, jáma není hluboká a vede zní výtah.

 

Teď kportalu do Heresiarch's Seminary, ale ještě do něj nevstupujte. Naopak ho obejděte. Tam najdete takovou malou tajnou místnost. Tlačítko na východě otevře výklenek sposledním krystalem Emerald Planet. Tak a máte hotovo. Hurá do Heresiarch's Seminary.

 

Heresiarch's Seminary

 

Běžte do hlavní části paláce, kde je kamenná deska se sluneční soustavou. Tam postupně nasázejte všechny krystaly. Stačí jít zhruba do místa, kde je otvor a stisknout open a takto se poposunovat po milimetrech, dokud tam nebudou všechny. Až bude hotovo, tak vseverní části paláce se otevřou tři dračí stěny.

 

Stěny nalevo a napravo obsahují jen nějakou tu manu, různé artefakty, další různé věci a nějaké ty dark bishopy. Důležitá je místnost na severu. Jsou tam tři portaly. Jeden vede do Wolf Chapel (texura vlka),druhý do Dragon Chapel (textura draka) a třetí do Griffin Chapel (textura dvou griffinů, co drží krystal). Poblíž portálů je devět malých výklenů, ve kterých je tma. Vaším úkolem je nyní:

 

3) Rozsvítit devět okýnek (podobně jako vhubu 3), což probudí Heresiarcha.

 

Mapy Wolf Chapel, Dragon Chapel a  Griffin Chapel budou teď důležité. Vkaždé mapě musíte stisknout tři tlačítka, ale to nebude tak snadné, protože každé to tlačítko nejen rozsvěcuje jeden zdevíti výklenků, ale zároveň otvírá různé dveře, stěny, vchody atd. vostatních dvou mapách, které jinak bránily vpřístupu kdalším tlačítkům. Vpraxi to znamená, že budete muset pendlovat zmapy do mapy, a je to celkově chaotické. Vkaždé mapě je portal do Heresiarch's Seminary a do dalších dvou zbývajících map. Pořadí, v jakém mapy budete navštěvovat je vpodstatě libovolný, nicméně já se prvně vydávám do Wolf Chapel.

 

Wolf Chapel poprvé

 

Před vámi je kaple a dvorek je spoustou slaughterů. Vchody do kaple ze všech stran jsou zavřené, ale jeden vchod se dá otevřít tlačítkem. Stačí kapli obejít dozadu (západ), a tam najdete schůdky. Ty vedou do místnosti skýženým tlačítkem. Nedaleký vchod (na jihu) se otevřel. Hurá dovnitř.

 

První uvidíte chodbu lemovanou sloupy a obydlenou menší skupinkou chaos serpentů. Hned napravo od vchodu jsou dveře (východ), za nimiž je první zdevíti tlačítek. Napíše se „one ninth of the puzzle has been solved on the monastery“. Dále už tu není potřeba nic dalšího dělat. Můžete ale navštívit nedaleké dveře severním směrem. Najdete tam dvě místnosti plné různých předmětů a slaughterů... No a dále se můžete vydat třeba do Griffin Chapel. Cestou se můžete zastavit v Heresiarch's Seminary (portal sobyčejnou cihlovou texturou) a ověřit si, že se skutečně jedno zokýnek rozsvítí (s texturou vlka).

 

Griffin Chapel poprvé

 

Hned, jak mapa začne, slyšíte zvuk otevírajících se dveří. To způsobilo tlačítko, co jste stiskli vve Wolf Chapel. Kdybyste tuto mapu navštívili jako první, tak by tyto dveře byly zavřené. Každopádně ztoho vyplývá, že kromě prvního volně přístupného tlačítka je nyní přístupné i nějaké další, ale to si necháme pro přehlednost na později a budeme se věnovat jen tomu prvnímu.

 

V kapli jsou dvě cely schaos serpenty (sever), sloup uprostřed, stůl snádobami, chaos serpent za mříží, který má od sebe nalevo i napravo vchody blokované sloupy (ty tam ale teď neuvidíte, protože jejich otevírání byl ten zvuk, co jste slyšeli). Dolů po schodech ale zatím nechoďte a místo toho otevřete tajnou stěnu, na které je textura dvou griffonů, co drží fialový krystal. Je západně naproti sloupu. Tam kromě chaos serpentů najdete druhé tlačítko, které zobrazí zprávu „one ninth of the puzzle has been solved on the monastery“.

Po stisku se otevřou dva menší výklenky stlačítky, kterými lze osvobodit chaos serpenty z cel. Kromě nich jsou tam totiž i nějaké ty předměty. Teď ale do Dragon Chapel.

 

Dragon Chapel poprvé

 

Jděte rovně a narazíte na dveře, které se po chvíli otevřou. Dojdete do velké síně. Je tu spoustu nepřátel, takže chvíli potrvá, než všechno pobijete. (A až pobijete většinu, tak pochodně v kruhu uprostřed vzplanou a darují vám Krater of Might). Jinak už za sebou máte dvě tlačítka, což znamená, že je tu otevřeno (zpřístupněno) mnoho míst, ale pro přehled zatím popíšu, jak stisknout první tlačítko. Důležitý je vchod nalevo (západ). Jak do něj vstoupíte, tak hned uvidíte tlačítko na stěně nalevo. Třetí tlačítko zdevíti. Zobrazí se zpráva „one ninth of the puzzle has been solved on the monastery“. Šup, šup, zpátky do Wolf Chapel.

 

Wolf Chapel podruhé

 

Jak vejdete do kaple, tak na konci chodby (ta, co je lemována sloupy) budou otevřené dveře (sever). Za nimi je chodba, kde jsou po stranách skla, a taky chodba nalevo a napravo. Chodba nalevo a napravo obsahuje místnost sbarevným sklem na stropě. Ztěch se dovnitř propadnout ettini, jak se do místností přiblížíte. Vmístnosti nalevo (západ) je místnost snějakými těmi předměty, takže to tam nezapomeňte navštívit.

 

Jinak se vydejte chodbou rovně. Řada skel nalevo i napravo exploduje a vyjdou znich další ettini. Pokračujte do velké síně. Zbavte se všech potvor, abyste měli maximální klid, protože ho budete potřebovat.

 

Všimněte si dvou vyvýšených plošin. Na jedné je Banishment Device a na druhým Dragonskin Bracers. Musíte se rozběhnout a na obě plošinky přeskočit. Obě totiž obsahují neviditelnou čáru, která spouští script. Až se obou čar dotknete, tak se napíše „one ninth of the puzzle has been solved on the monastery“. Sice jste nestiskli žádné tlačítko, ale počítá se to jako tlačítko. Takže máte už rozsvícené celkem 4 okýnka a vmapě Wolf Chapel hotová 2/3 všech úkolů.

 

Ale zase se tolik neradujte, protože teď se do síně teleportuje větší hromada dark bishopů, takže oprašte vaší nejsilnější zbraň. Stanou se tu však i pozitivní věci. Např. ze země vyjede plošinka ve tvaru nějakého symbolu. To vám pomůže doskočit si pro další Krater of Might. No, ale teď do Griffin Chapel.

 

Griffin Chapel podruhé

 

Možná uslyšíte, jak se otevírají další nějaké dveře. Ale opět si ztoho nedělejte velkou hlavu.

 

Pamatujete si ty schody, co vedou někam dolů (na jihu), jak jsem vám říkal, že je zatím máte ignorovat? Tak těmi se teď vydejte. A dole pak po úzkých schodech nahoru. Dojdete na plošinku, ale všude kolem je propast, takže pozor. Jak se vaše chodidlo dotkne plošinky, ozve se puzzle zvuk a napíše se „one ninth of the puzzle has been solved on the monastery“. Opět jste sice nestiskli žádné tlačítko, ale opět se to počítá jako tlačítko, také máte rozsvíceno celkem 5 okýnek a vmapě Griffin Chapel  jste splnili 2/3 všech úkolů.

 

Jinak si všimněte mříže (severozápad). Je to tajný vchod, do kterého se dostanete rozbitím skla (východ). To je ale maličké a tenké, takže se rozbíjí dost obtížně. Nejlépe to jde zbraní Sapphire Wand. Pokud nehrajte za mága, tak to bude horší :) No, ale já to jsem vždycky nějak rozbil. Jak se podaří, tak se otevře malý výklenek, kde se dá otevřít stěna napravo (sever), čímž se dostanete kPorkalatoru. Teď ale zpět dolů. Dole budou otevřené dvě nové komůrky smonstry a nějakými těmi předměty. Vchodbě na jihu se skrývá Falcon Shield. Po sebrání se pak otevře stěna naproti skentaurem. Za stěnou je místnost svýtahem, po kterým se dá dostat kmříži (tam je jen jeden léčivý elixír).

 

Teď vás ale čeká druhá návštěva Dragon Chapel.

 

Dragon Chapel podruhé

 

Pokračujte do síně, kde se vydáte chodbou doleva(západ). Ano, tam kde jste stiskli první tlačítko. Nalevo (jih) a napravo (sever) uvidíte dva velké sloupy. Moc se jich nedotýkejte, protože to bere zdraví. Vydejte se napravo (sever) a uvidíte stěnu stexturou draka. Tu ale zatím ignorujte a napravo u stěny, když se otočíte je malý výklenek, kde je stěna sbílým proužkem dole. To je ve skutečnosti výtah. Dostanete se na balkón, kde je hned nalevo (sever) stěna (opět) stexturou draka. Ta se dá otevřít a za ní jsou schody nahoru vedoucí k tlačítku. Stiskněte jej a skočte dolů.

 

Teď se musíte vrátit tam, kde byl výtah, kterým jste vyjeli nahoru. On funguje ale jen jedním směrem, a právě proto musíte škodit dolů. Dole pak cestičkou, kde bylo první puzzle tlačítko (západ), napravo (sever), a dřívější dračí stěna bude otevřená. Po schodech dolů a tam najdete další puzzle tlačítko, co zobrazí nápis „one ninth of the puzzle has been solved on the monastery“. Šest zdevíti okýnek svítí, 2/3 všech úkolů v Dragon Chapel je úspěšně za vámi. Cestou nahoru po schodech (jih) se můžete vydat ještě kolem dalších dvou sloupů (rovněž jich).

 

Tam jsou celkem dvě místa na stěně sbílým proužkem. Obě místa jsou výtahy vedoucí nahoru na balkón, kde je nějaká ta mana a nějaký to zdraví. Teď vás ale čeká poslední kolečko všech tří map. Vzhůru do Wolf Chapel.

 

Wolf Chapel potřetí

 

Uslyšíte, jak se otevírají nějaké dveře. Je to ale jen další zmnoha vchodů do kaple, nic víc. Vydejte se do chodby, které je lemovaná sloupy, a najdete tam nově otevřené dveře (západ). Za nimi je místnost spropastí a sloupkem uprostřed. Nezájem, takže pokračujte do dveří napravo (sever). Za dveřmi pak chodbou doleva(západ), která končí dalším východem z kaple. Východ ignorujte a vlezte do malých dveří nalevo (jih).

 

Ty vedou do malé místnosti se dvěma sloupy. Tou jen projděte do dvěří dál. A hle, před vámi je poslední tlačítko vtéto mapě vůbec. Objeví se „one ninth of the puzzle has been solved on the monastery“, což znamená, že už sedm zdevíti okýnek je rozsvíceno a máte splněné všechny úkoly vtéto mapě.

 

Teď sjedou všechny čtyři sloupky, které jsou kolem vás a ve vedlejší místnosti sjedou ty dva. Sloupek na severovýchodě funguje jako výtah, když se na něj postavíte. Vyveze vás nahoru do komůrky sIcon of Defender!

 

Jinak to tu ještě vokolí trochu můžete prohledat, protože vkapli je ještě pár neprozkoumaných míst, ovšem je to tu hrozný chaos. Až vás to tu přestane bavit, tak běžte na poslední návštěvu do Griffin Chapel.

 

Griffin Chapel potřetí

 

Tentokrát cesta povede ven kpropasti (sever). Na zemi vidíte šipku, to znamená, že klidně můžete pokračovat rovně podle ní a nic se vám nestane (objeví se tu kouzelný most). Po něm nejdříve doprava (východ) a tam stiskněte knoflík (jih), pak po kouzelným mostě do nově otevřeného vchodu (sever). Tam najdete teleport.

 

Teleport vás vyplivne vúzké uličce. Přeskočte do vedlejší uličky a pozor na lávu. Pokračujte dál a dojdete do místo, které se dost špatně popisuje. Možná neuvidíte nic, jen stěnu - jen počkejte, ona se dá do pohybu, protože se jedná o pohyblivý sloupek, který stále jezdí sem a tam. Kromě pohyblivého sloupku je tu celá řada pohyblivých stěn. Úkolem je najít celkem 4 tajné vchody a vnich stisknout tlačítko. Dva se nachází vpravo (sever) a dva vlevo (jih). Každý znich je označen texturou se dvěma griffiny, co drží fialový krystal. Jinak tyto tajné vchody jsou na obou stranách symetrické, takže by je neměl být problém najít. Hlavně pozor na to, ať vás nerozmačká nějaká stěna!

 

Jak to budete mít, tak se vydejte rovně (západ). Tam najdete poslední puzzle tlačítko v této mapě.  Opět vyvolá nápis „one ninth of the puzzle has been solved on the monastery“, což znamená, že už svítí osm zdevíti světýlek a máte splněno sto procent všech úkolů vtéto mapě. Navíc po stisknutí se pohybující stěny uklidní, někde zaparkují a přestanou jezdit sem a tam. A nakonec... vedle tlačítka se otevře komora steleportem, která vás hodí zpátky. Zbývá Dragon Chapel!

 

Dragon Chapel potřetí

 

Ve velké síni se tentokrát vydejte doprava (východ). Tam zase doprava (jih), chodbou až ke stěna stexturou draka. To je ve skutečnosti výtah, takže ho přivolejte. Jak vyjedete nahoru, tak skočíte hned napravo dolů (sever). Otevře se tam stěna se dvěma dark bishopy a posledním tlačítkem. Stiskněte jej a naposledy se pokochejte nápisem „one ninth of the puzzle has been solved on the monastery“. Všech devět okýnek svítí a úkoly vtéto mapě jsou kompletně splněné. Gratuluji!

 

Jinak je tu ještě pár věcí, co stojí za pozornost. Např. na severu vhlavní síni je bazének se zelenou vodou, který obsahuje tajný vchod. Stačí střelit do stěna se svíčkami něčím výbušným a hladina vody steče dočasně dolů. Dole se dá najít pár zajímavých předmětů. Kousek od bazénku je pak sloupek, ze kterého vyleze dark bishop a jeho místě je Mystic Urn.

 

Cestička ze síně napravo ještě obsahuje schody nahoru. Dá se tam najít nějaká mana a nějaké ty elixíry zdraví. Nakonec se vraťte do Heresiarch's Seminary.

 

Heresiarch's Seminary

 

Všech devět okýnek se rozsvítí, takže se Heresiarch probudil a bude na vás zlý, čili zbývá poslední úkol.

 

4) Zabít Heresiarcha a zpřístupnit tak portal.

 

Místo, kde se Heresiarch nachází jsem zmínil někde na začátku tohoto hubu. Prostě běžte do té hlavní největší síně vpaláci a cestou vás Heresiarch uvidí a teleportuje se tam. Takže si připravte nejsilnější zbraň a zabijte ho.

 

Popravdě, Heresiarch je jakožto boss naprosto ksmíchu, protože vůbec nic nevydrží. Jeho síla spočítá vtom, že na sebe přikouzlí nesmrtelnost, kdy se veškeré střely od něj odráží. Důležité je teda mu dát co pro to ve chvílích kdy nesmrtelný není. Jestli je nebo není zrovna nesmrtelný poznáte podle tvou koulí, které kolem něj lítají (a když říkám „koulí“, nemyslím tím ty tři kostky, co má nad hlavou, ty nad ním levitují neustále). Sem tam na vás pošle hromadu fialových výbušných koulí, sem tam dvě ohnivé koule, které hopkají po zemi směrem kvám a sem tam přivolává dark bishopy, což začne dělat až se bude blížit jeho konec. Ani jedno není nijak nebezpečný.

 

Pokud hrajete za fightera, tak kněmu stačí rychle doběhnout a dát mu rychle co největší dávku zQuietusu. Obvykle ho to natolik šokuje, že není vůbec nic schopný udělat a umře. Pokud hrajete za Clerica, tak ani nemusíte použít žádnou zbraň. Stačí ho jen zasypat zelenými lahvičkami Fléchette, on nebude schopný vůbec ničeho, jen se bude dusit ve výparech, dokud neumře. Smagem mu pak stačí dát čočku pomocí Bloodscourge. Jednoduché.

 

Po smrti bosse se otevře cesta k Wings of Wrath zhlavní síně (západ). Stačí tam vejít, sebrat Wings of Wrath, což ihned zpřístupní portál, které vede do Hubu 4. Můžete se však ještě před tím navštívit secret level.

 

Jak se dostat do secret levelu Deathwind Chapel

 

Vzpomínáte si na místnost, kde spal Heresiarch? Je spíše vzadní části paláce, jednu celou část místnosti netvoří stěna, ale řada sloupků a uvnitř lze vidět hromadu svíček na stěně. Tak přesně tudy se dá do secret levelu dostat. Stačí si jen chvíli počkat, sloupy se totiž v pravidelných intervalech otevírají. Až se tak stane, dostaňte se dovnitř. Místo, kde přesně Heresiarch stál poté sjede jako výtah  dolů kportalu.

 

Deathwind Chapel

 

Jako ve většině mapách, i vtéto začnete vmalé místnůstce čelem kportalu, který vás vezme zpátky. Do něj pochopitelně ještě nechoďte. Jsou tu dvě kamenné dveře a jedny dřevěné (sever). Otevřít jdou jen ty dřevěné. Vedou do místnosti sdark bishopy a jedním tlačítkem, které vytvoří schody v levo (západ). Schody vedou na balkón, ze kterého uvidíte místnost zalitou lávou a ptáky ohniváky.

 

Úkol je tu poměrně prostý. Musí se stisknout dvě tlačítka vmístnostech napravo (sever) a nalevo (jih). Do severní místnosti se dá dostat buď přes výklenek, který se schovává nalevo od balkónu. Nebo výtahem, který najdete vmístnosti socelovým sloupem uprostřed. Jižní místnost je pak přístupná pouze přes tento výtah a výklenek pod ní je uzavřený. Uzavřený výklenek a sloup vmístnosti uprostřed budou teď důležité.

 

Protože dalším úkolem po stisknutí dvou tlačítek je dojít k ocelovému sloupu, na kterým se zjeví další tlačítko a to otevírá výklenek nalevo (jižně) od balkónu. Výklenek vede do staré známé místnosti sdark bishopu, kde se objevily nové schody vedoucí někam dolů.

Vedou do místnosti spropastí, schody napravo, které vedou někam nahoru a římsou nalevo, která vede na protější balkón skentaurem. Od tam se dá sebrat helma na ocelovém sloupu, což vytvoří ocelové schody nahoru, což je taková zkratka. Pak po schodech nahoru (co vedou jižně), tam je tlačítko, které otevírá stěnu.

 

Teď se vraťte úplně na začátek, kde začala celá mapa. Jedny zkamenných dveří jsou otevřené (západ). Projděte místností až úplně na konec a stiskněte tlačítko. Mezitím se dá do pohybu osm sloupků, začnou se různě točit a pravidelně se od sebe vzdálí, což je jediná šance, jak přes ně proběhnout (protože pak se zase ksobě nebezpečně přiblíží, takže vás rozmačkají na kaši).

 

Ale zpět ktlačítku. To otevře osm výklenků smonstry a nějakými těmi zbraněmi a manou. Také to otevírá vchod zpět, který se tuším po vstoupení do této místnosti uzavřel.

Zase se vraťte na začátek, kde začínala celá mapa. Druhé kamenné dveře budou konečně otevřené. Vedou do místnosti, kde jsou po stranách okna a naproti další kamenné dveře. Jak vstoupíte, tak se okna rozevřou a objeví se tu hromada monster. Nalevo (východ) i napravo (západ) je teleport. Oba teleporty vedou do menší místnosti stlačítkem. Musíte obě tlačítka stisknout, a pak se teleportovat zpět.

 

To způsobí, že se otevřou kamenné dveře na dvorek. Na dvorku pak na vás čeká odměna za všechno to úsilí. Je tu spoustu many a taky Krater of Might. Nic dalšího tu však není, takže se můžete vrátit na začátek, skočit do teleportu do Heresiarch's Seminary.

 

Heresiarch's Seminary

 

A taky jít do portalu, co vede do hubu 4.

 

Hub 4

 

Doufám, že jste na sebe hrdí, protože už za sebou máte víc, jak polovinu hry. Každopádně teď přichází část, která je poměrně rozsáhlá, dlouhá a sem tam i těžká. Hub začíná vmapě Castle of Grief.

 

Castle of Grief

 

Objeví se Korax a řekne „you have played this game too long, mortal... I think I shall remove you from the board“ („Už tuhle hru hraješ příliš dlouho, smrtelníku! Myslím, že tě dostanu z šachovnice!“) Až zmizí, uvolní vám cestu na dvorek, kde teče řeka sdřevěnou plošinou uprostřed. Vřece jsou po stranách dřevěné plošiny dvě tlačítka, které promění plošinu ve schody, kterými se dá dostat do města. Ve městě je nutné splnit několik poměrně zásadních úkolů. Ehm, všechny úkoly by se daly shrnout do jediného: dostat se do mapy Gibbet, ta se zpřístupní, když najdete čtyři ozubené kola a umístíte je do mechanismu v hodinové věži. Hodinová věž se nachází jižně od velké kulaté budovy uprostřed.

 

První ozubené kolečko

 

Je uprostřed celé mapy vkulaté budově. Je na podstavci, který je obehnán sloupky, které po sebrání plivou různé druhy střel. Např. ohnivou kouli, ledovou kru, jedovatý šíp, nebo kouzelnou žlutou kouli, co vás promění na prasátko. Vněkterých starých verzích Hexena jste se ve proměně na prasátko mohli vydat křece, projít do kanálu, skočit do portalu a zkrátit si tak podstatnou část hry, ale to už od verze 1.1 tuším neplatí.

 

Každopádně jen rychle proběhněte přes plošinku a seberte ozubené kolečko.

 

Druhé ozubené kolečko

 

Kousek od velké kulaté budovy uprostřed (západně) se nachází menší budova sdalším kolečkem. Uvnitř je překvapivě tma a po sebrání sjedou čtyři sloupky sdark bishopy, co se vám budou chtít za krádež kolečka pomstít.

 

Třetí ozubené kolečko

 

Tak a teď to začne být složitější. Nejdřív musíte jít do velké kulaté budovy uprostřed, kde je malá plošinka sbrněními a tlačítkem. Tohle tlačítko aktivuje čtyři výtahy na severu a jihu, které vás vyvezou na hradby nahoru. Přes hradby se pak dá dostat do pěti objektů. Ano, do těch objektů, ze kterých vás už od začátku této mapy pravidelně bombardují dark bishopové, kentauři a chaos serpenti. Vkaždém objektu se nachází čtyři kentauři vrozích (možná už budou touhle dobou různě rozprchnutí nebo mrtví), menší propast uprostřed, několik prohlubní schaos serpenty a jedno tlačítko. Tato tlačítka jsou důležitá a je nutné stisknout všech pět.

 

Až budě všech pět opravdu stisknutých, tak se vbudově jihozápadě od velké kulaté budovy uprostřed objeví schody, které vedou kdalšímu kolečku. Pozor, po sebrání začne podlaha nahoře nad schody plivat ohnivé koule. Na proběhnutí je potřeba si doplnit zdraví, např. pomocí Mystic Urn.

 

Čtvrté ozubené kolečko

 

Tohle je trochu otravnější úkol, zvláště pokud to hrajete poprvé. Musíte obejít veškeré hradby zvnější strany a stisknout čtyři tlačítka. Dvě na východní straně a dvě na západní. Při prohledávání hradeb zvnější strany se dá narazit také na Krater of Might.

 

Až to budete mít, tak se ve velké kulaté budově uprostřed mapy sníží výtah, na kterým bude poslední kolečko. Tento výtah bude důležitý, protože vede do Gibbet.

 

Teď musíte jít do hodinové věže, vkaždé otevřít okýnko smechanismem a vložit do něj kolečko, až to budete mít tak se objeví nápis „a platform has lowered in the tower“ a hodiny se dají do pohybu.

 

V hlavní kulaté budově uprostřed mapy bude vpravidelných intervalech sjíždět výtah vedoucí ktlačítku, co vypadá jako šipky ukazující do všech směrů, to je ve skutečnosti portal do Gibbet, který funguje na stisknutí. Na výtahu se také dá najít Dark Servant.

Nicméně ještě do Gibbet nechoďte, protože je potřeba se vydat do mapy Forsaken Outpost. Tato mapa je a byla už od začátku přístupná. Portal se nachází v nejjihovýchodnější části mapy.

 

Forsaken Outpost

 

Začínáte vjeskyni. Pokračujte zní ven, po skalnatých výběžcích na protější balkon a dveřmi dovnitř na dvorek. Cestou možná budete muset pobít hromadu kentaurů, ettinů a nějaké ty chaos serpenty. Na dvorku sfontánou jsou zamčené dveře, ke kterým potřebujete Rusted Key. Schody napravo (východ) vedou na balkónek shelmou, schody nalevo (západ), vedou na druhý protější balkón, ale kromě toho obsahují schody do podzemí. Tam je tlačítko, které otevře dveře do nedaleké chodby.

 

V chodbě je na podstavci kniha Liber Oscura. Po sebrání se otevřou čtyři místnosti s hromadou dark bishopů. Pak pokračujte cestou dál, ta vás zavede zpět na dvorek s fontánou, kde se otevřela stěna schaos serpenty, tlačítkem a dvěma ocelovými výtahy. Tlačítkem si je můžete přivolat, vyjet nahoru a posbírat různé věci. Tohle ale není důležité. Důležitá je jeskyně. Je napravo od hlavního vchodu do dvora (východ). Hned před jeskyní je výklenek sRusted Key. Vjeskyni pak už není nic moc zajímavého, snad jen Porkalator, tlačítko, co otevírá vchod do malé místnůstky snějakou tou manou a zbraněmi. Nyní se ale vydejte ke dveřím, které vyžadují Rusted Key.

 

Uvnitř je síň shromadou potvor a teleportují se tam další, takže vás ten boj chvíli zdrží. V této velké síni se pak po stranách nachází čtyři menší místnosti (na západě i východě) s vystavenými ostatky a tlačítkem, takže máte celkem čtyři tlačítka. Až je budete mít stisknutá, tak se sem teleportuje další hromada monster. A také se otevře ocelový sloupek úplně na severu vzadní části síni, kde leží další kniha Deamon Kodex. Tak a to je vše, teď se můžete vrátit do Castle of Grief a od tam pak do Gibbet.

 

Jak se dostat do secret levelu Desolate Garden

 

Po sebrání Deamon Kodex se možná otevřela stěna sportalem. Ten vede do secret levelu Desolate Garden. Pokud se stěna neotevřela, tak máte smůlu a už se do secret levelu nedostanete, maximálně tak cheatem. Pokud se tam chcete dostat poctivě, musíte hru rozehrát od začátku a splnit dva úkoly. 1) Navštívit mapu Bright Crucible vprvním hubu a celou ji projít a 2) Navštívit mapu Sacred Grove vdruhém hubu a stisknout tam puzzle tlačítko.

 

Desolate Garden

 

Level začíná vzahradě. Za vámi i před vámi jsou okna, ze kterých po vás útočí monstra, tak pozor. Nalevo (sever) a napravo (jih) jsou chodby, které jsou zatím zavřené. Jinak v zahradě je celkem osm tlačítek, spojených kamennou cestičkou plus jedno tlačítko uprostřed. Občas jedno ztěch osmi náhodně vyskočí ze země a po chvíli se zase schová. Vaším úkolem je najít, které tlačítko vyskakuje ze země a stisknout ho. Takto se postupně prostřídá všech osm.

 

Po stisknutí dvou tlačítek se aktivuje výtah na severu.Po stisknutí čtyř tlačítek se aktivuje výtah na jihu.Po stisknutí šesti tlačítek se vchodbách na jihu a na severu otevřou schody, které vedou do východní části mapy.Po stisknutí všech osmi se aktivuje deváté uprostřed a po jeho stisknutí se otevře portal, kterým se dá vrátit do Forsaken Outpost.Po stisknutí každého tlačítka se před vás teleportuje nějaké monstrum. To poslední jich do zahrady teleportuje hned několik.

 

Výtahy na severu a jihu vedou do chodby sdruhou a třetí zbraní. Později se tu také sjede plošina sKrater of Might, takže se sem nezapomeňte třeba po pěti minutách vrátit...

 

Schody pak vedou do chodby, ze které se dá dostat do stok (východ) a kportalu do Forsaken Outpost (západ). Nejdřív navštivte stoky. Je vní hromada slaughterů. Jak vejdete, tak se cesta za vámi uzavře a vmístnosti se začne zvedat hladina zelené vody. V místnosti se nachází sloup a před ním je první část čtvrté zbraně. Za sloupem je pak tlačítko, které past svodou vypne, ale musí se stisknout  včas, jinak smůla...

 

Jak tlačítko stisknete a deaktivujete past, tak si můžete všimnout, že u vchodu do místnosti s pastí sjela plošina, na které je druhá část čtvrté zbraně a také chaos serpent. Poslední část čtvrté zbraně se schovává za portalem do Forsaken Outpost. Nezapomeňte si ještě vyzvednout Krater of Might na druhé straně celé mapy! Až budete mít vše hotovo, tak hurá do portalu.

 

Forsaken Outpost

 

A zpět do Castle of Grief. Cestou si můžete pobrat nějaké disky, neboť se před vchodem do základny objevil kouzelný most na ostrůvek. Na ostrůvek se dá i normálně doskočit s rozběhem, takže trochu zbytečné...

 

Castle of Grief

 

A hurá do věže, ve které je tlačítko, co vás přenese do Gibbet.

 

Gibbet

 

Objevíte se vmalé místnůstce sbrněním a tlačítkem. Místnost je ve skutečnosti plošina, která po stisknutí tlačítka sjede. Díky tomu se pak objevíte vkulaté místnosti sbazénkem, portalem, co vede zpět do Castle of Grief a hromadou ohnivých ptáků. Momentálně se nacházíte uprostřed celé mapy.

 

Z vnější strany této kulaté místnosti je pak dlouhá kulatá chodba, kde jsou celkem čtyři různé směry, kterými se lze vydat.

 

Severní místnost

 

Obsahuje schody, po kterých se dostanete do středně velké místnosti, ze které je pěkný výhled na řeku. Je tu klec sklíčem Axe Key, do které se zatím nedostanete. Také je tu několik elixírů zdraví, ale pozor na drtič. Musíte proběhnout doprostřed, pobrat lahvičky a proběhnout pryč. Nakonec je tu sloup, kolem kterého jsou menší zelené sloupy slahvičkami. Pokud je chcete pobrat, tak pozor na další drtič. Jižní stěna tohoto většího sloupu se dá otevřít. Uvnitř je disk a nějací ptáci.

 

Východní místnost

 

Místnost připomíná nějaký chrám nebo něco vtom smyslu. Je tu spoustu dark bishopů, rozbitelných barevných skel. Na severu je zlatá bezhlavá socha. Socha se jmenuje Yorick. Jinak před sochou je propast, která se dá sice přeskočit, ale kdyby vám přeci jen chyběl nějaký ten most, tak se dá vytvořit tlačítkem, co se schovává za sklem na jihu. Sním se tam také schovává jeden slaughter. Vmístnost se ale jinak momentálně nic dalšího udělat nedá, pokud nemáte Yorick's Skull.

 

Západní místnost

 

Je zamčená na Axe Key, který zatím nemáte. Tohle je vlastně úkolem celého hubu - dostat se do těchto dveří. Za nimi je konec :)

 

Jižní místnost

 

Obsahuje chodbu a dva regály sknihami. Oba regály jsou ve skutečnosti dveře, ale pozor, jsou to točité dveře, tak se při průchodu neskřípněte... Nejdřív se vydejte kregálu nalevo (východ). Najdete tam velkou knihovnu. Všechny regály sknihami vypadají úplně stejně, nicméně ten úplně nejvýchodnější vprostřední řadě vypadá trochu odlišně. Hlavně vněm chybí dvě knihy. Vložte do regálu Liber Oscura a Deamon Kodex.

 

Některé regály sjedou a napadne vás hromada dark bishopů. Na jednom zregálů, které sjely do země, se nachází Yorick's Skull (zhruba někde uprostřed). Takže se pak můžete vrátit do východní místnosti a vrátit soše její lebku. Ale pozor, po nasazení se celý chrám (kromě cestičky uprostřed) rozpadne, takže tu dlouho nezůstávejte.

 

Yorick vám za odměnu, že jste mu dali lebku, otevře nový level. Effluvium! Vchod do levelu najdete vbazénku uprostřed mapy. Po třetí se můžete setkat se speciálním tlačítkem, co vypadá jako šipky ukazující do všech směrů.

 

Effluvium

 

Level začíná ve stoce. Chodbu se zelenou vodou lemuje šest malých místností. Vjedné je tlačítko, které přes jednu místnost vpravo (jih) otevírá portal zpět do Gibbet. Jinak pokračujte po schodech dolů (pozor na hromadu stalkerů), úzkou chodbou a skočte do výklenku napravo. Octnete se vmístnosti svisícími mrtvolami. Zokýnek na obou stranách na vás vidí slaughteři. Naproti je stena sřetězem, která se dá otevřít. Vede na dvorek, na kterém se všech těch slaughterů můžete zbavit.

 

U jednoho severního okýnka zvenku se povaluje klíč. Dungeon key. No a teď se můžete klidně vrátit do Gibbet.

 

Gibbet

 

Vydejte se do jižní místnosti a tentokrát otevřete regál sknihami napravo (západ). Opět pozor na skřípnutí. Až se dostanete za regál, tak se octnete vložnici. Je tu totiž postel (ale pozor, je to past, takže na ni nelozte). Je tu také slaughter vklícce, po jehož smrti se otevře vchod do sklepa. Ve sklepě ale kromě hromady sudů a slaughterů nic není. Snad jen nějaké růžové a zelené lahvičky, plus se ještě ta klícka otevře a vní je Porkalator.

V ložnici je dále dřevěná plošina sDragonskin Bracers a tlačítkem. Tlačítko způsobí, že se dřevěná plošina zřítí, takže se tím vytvoří propast, přes kterou musíte přeskočit zpět. Dále tlačítko také otevřelo jeden průchod dál, ale ktomu později. Ještě je tu vedle postele další regál sknihami. Je to tajný vchod vedoucí do podzemí. Stačí se ke knihovně otočit a stisknout open klávesu. Vpodzemí však není nic moc zajímavého, kromě nepřátel a pár lahviček.

 

Konečně se dostávám ktomu důležitému - vložnici jsou dveře zamčené na Dungeon Key. Ten už máte, takže hurá dovnitř. Za dveřmi se nachází hladomorna shromadou mrtvol vklecích a průchod do další místnosti stlačítkem. Pokud není průchod otevřený, tak jste nestiskli tlačítko na dřevěné plošině, co je kousek od postele. Každopádně tlačítko vtéto další místnosti zpřístupní další část sklepa.

 

Tak se vraťte do ložnice, vydejte se do sklepa, a tam po schodech dolů. Pozor na propast nalevo. Napravo (jih) je místnost sportalem. Za portalem je ještě chodba, která vypadá slepá, ale když zaútočíte na stěnu, tak se otevře a vede do knihovny. Nic důležitého ani zajímavého, takže zpět kportalu. Portal vede do Dungeons.

 

Dungeons

 

Tak a teď vás čeká poměrně rozsáhlá mapa spůsobivou temnou atmosférou. Začínáte vmalé místnůstce steleportem zpět do Gibbet a průchodem ven. Průchodem se dostanete do místnosti slávovým bazénem a hromadou ohnivých ptáků. Před vámi (jih) je vězení, ale je momentálně uzavřeno. Vmístnosti jsou také schody vedoucí někam do podzemí (západ). Po těch se vydejte. Dole je hladomorna a hlavně je tam tlačítko, které není úplně šikovně umístěné (dá se přehlédnout). Toto tlačítko však otvírá dveře do vězení.

Než vstoupíte do vězení, tak si všimněte tlačítka u vchodu. To musíte celkem sedmkrát stisknout (a tím otevřít celkem sedm různých cel - vkaždé se objeví slaughter). Pak se zpřístupní další tlačítko na sloupu, co je uprostřed vězení. Stiskněte ho a vraťte se do hlavní místnosti slávovým bazénkem.

 

Teď si můžete všimnout, že se tu zpřístupnily nové schody. Schody představují začátek i konec jedné chodby, která spojuje několik chodeb.

 

Vchodem na jihu vpravo se dostanete do dvou menších místností, kde vlastně není nic moc zajímavého, jen Porkalator.

 

Vchod na jihu vlevo obsahuje dvě cely. Tlačítkem přepínáte tři různé stavy. Otevřena první cela, otevřena druhá cela a obě cely zavřeny. Vcelách však není nic moc zajímavého.

Spodní západní vchod rovněž nenabízí žádné zajímavé a zásadní věci, jen několik nepřátel, několik věcí a hromadu klícek smrtvými těly.

 

Horní západní vchod je však už důležitý. Je tu několik místnosti, přičemž vjedné je hromada mrtvých seschlých těl, které se dají rozdrtit a o kousek dál zase několik mrtvých těl visí. Na konci místnosti svisícími těly je stěna sřetězem, která se dá otevřít. Chodbou se dostanete do místnosti skroužkovou zbrojí a tlačítkem. Tlačítko otevře malou zkratku vedoucí zpět do do chodby a také otevře...

 

Severní vchod! Ten vede do jeskyně. Vjeskyni se dá najít další vězení. Všechny cely se otevřou po vybití chaos serpentů. Zcel vás pak přepadne parta ettinů. Důležité je tlačítko, které je schované vjedné zcel. U schodů, kterými jste sem přišli, se otevřela nová chodby, která vede někam dolů. Než se tam vydáte, můžete si užít ještě malou nepovinnou část, pokud ale nechcete, přeskočte následující odstavec.

 

Teď knepovinné části. Ve vězení vjeskyni jsou ještě další schody, které vedou do dalšího vězení. Opět je tu hromada ettinů a chaos serpentů. Vjedné zcel jsou schody, kterými se lze dostat do místnosti nahoře. Vmístnosti je hromada mrtvol, monster a many. Také se tu otevře menší místnost se schody, které vedou do místnosti slávovým bazénkem, kterou ale už znáte. Nic dalšího se tu dělat nedá, takže se vraťte ktajemným schodům.

 

Schody vedou kzelené řece. Řeka vede do propasti, do které skočte. Nebojte! Pád vás nezabije, ale přenese vás do Effluvium.

 

Effluvium

 

Pokračujte po řece se zelenou vodou dokud se nedostanete do takové menší místnosti. Buď můžete pokračovat rovně pro Mystic Urn, nebo průchodem vpravo (západ). Pokud jste se rozhodli, že si skočíte pro Mystic Urn a já předpokládám, že ano, tak tu je popis, jak se k ní dostat. Řeka teče až do takové větší místnosti. Vmístnosti je ventil, který ucpe odtok, takže se tu zvedne hladina vody. Zvedne se až kvýklenku sMystic Urn a dalším ventilem, který otevře odtok a hladinu opět sníží. Pak pokračujte průchodem (západ), kterým se dá dostat do známé chodby smístnostmi.

 

V místnosti naproti portalu do Gibbet se otevřel nový průchod. Cokoliv se vněm odehraje je ve skutečnosti nepovinné, takže můžete celý odstavec přeskočit. Vprůchodu je stoka, která vede ke třem sloupům. Na severním sloupu je textura sřetězem. Stěna stouto texturou se dá otevřít a uvnitř je pochodeň. Další dva sloupy se zatím otevřít nedají, ale ve spodní části (jih) jsou další dvě stěny stexturou řetězu a obě jsou otevíratelné. Za stěnou na západě je výtah, který vede do lesíku, a tam je průchod do stoky sPorkalatorem. Za stěnou na serveru je tlačítko, který otevře oba dva zbývající sloupy. Jeden sjede, ale není na něm nic. V druhém jsou schované Dragonskin Bracers.

 

Teď ale pokračujte chodbou, kde jste se objevili při úplně první návštěvě tohoto levelu a pokračujte zhruba stejnou cestou, jako jste šli pro klíč Dungeon Key. Dole pod schody, v úzké chodbě se nevydávejte do výklenku napravo, nýbrž do výklenku nalevo, který se nachází o něco blíž. Dorazíte do ocelové místnosti, kde jsou čtyři nádrž plné zelené vody.

Nejdřív se zbavte brown chaos serpentů, protože jsou strašně otravní. Každopádně - mezi dvěma nádržemi nalevo (jih) i napravo (sever) se nachází ventil, kterými se nádrže vypouští. Po vypuštení se přes nádrže dá dostat do různých míst. Severozápadní skrývá portal do Castle of Grief, zatímco vté severovýchodní můžete sebrat Falcon Shield. Nádrž na jihovýchodě nevede nikam a nic neobsahuje, ovšem ta na jihozápadě je důležitá.

 

Vede do tajné jeskyně, takže otevřete stěnu sřetězem a rovně (pozor na propast). Je tu další stěna sřetězem, která se dá otevřít (poblíž ní rostou jedovaté houby). Za ní se ukrývá portal do Forsaken Outpost. Než tam vlezete, můžete vyskákat po skalách pro elixíry zdraví.

 

Forsaken Outpost

 

Objevíte se vmenší místnosti sšesti barevnými skly. Každé sklo musíte rozbít a zabít dark bishopa uvnitř. Až budou mrtví, objeví se nápis „a door opened in the Gibbet.“ Můžete tu pobrat věci a také je tu chodba socelovou stěnou. Dá se dá otevřít a za ní není nic jiného, než známá prozkoumaná místa základny. Vraťte se zpět do portalu, kterým jste sem přišli.

 

Effluvium

 

Přivolejte si ocelový výtah, otevřete si nahoře stěnu a hurá do portalu do Gibbet.

 

Gibbet

 

Hned, jak se sem dostavíte, objeví se nápis: „you hear a door open upstairs.“ Vydejte se do severní místnosti, kde je klícka sAxe Key. Klícka je ze zadu otevřená. Jak vstoupíte, sjede plošina sAxe Key. Ten seberte a hurá na bosse.

 

Vydejte se tedy ke dveřím zamčeným na Axe Key (západ) a tam si hru 150x uložte na různé pozice, neboť následuje část obsahující menší bug.

 

Vstupte do dveří a octnete se vsíni. Čelně uvidíte schody strůnem nahoře a halu, kde je řada sloupů trojúhelníkového tvaru. Místnost funguje následovně: Kentauři nedělají nic a musí se prostě zabít. Pak si musíte sebrat ztrůnu Icon of Defender, čímž sjedou všechny sloupy a na nich se vylíhne několik ptáků ohniváků. Slyšel jsem, že někdy sloupky sptáky nesjedou, když seberete Icon of Defender, aniž byste skočili na trůn. Po zabití všech ptáků se u trůnu objeví chaos serpendři.

 

A teď přichází to důležité. Musíte NECHAT NA ŽIVU TŘI CHAOS SERPENTY, protože v této mapě funguje script, který každé tři vteřiny kontroluje počet chaos serpentů. Pokud jsou přesně tři, otevřou se dvě místnosti sdark bishopy. Na vyšší obtížnost bývají čtyři, takže musíte jednoho zabít, ale opravdu jen jednoho. Pokud chaos serpenty zabijete, tak máte smůlu, protože se nevyvolá script a zhaly se nedá odejít, takže tu zůstanete uvězněni a umřete hlady a žízní.

 

Po zabití všech dark bishopů sjede stěna za trůnem, kde už čeká boss. Opět ten stejný, jaký byl vpředchozím hubu. Ano, Heresiarch! Takže se sním znovu vypořádejte. Pak se otevře portal, kterým tímto hub končí.

 

Pokud se vmístnosti zaseknete a nemáte záložní save, tak nezbývá, než zkusit cheat „casper“, kterým lze procházet stěnami a prostě do portalu projít.

 

Hub 5

 

Necropolis

 

Tak jo, už jste vposledním hubu.A že to ani nebolelo. Čeká vás předposlední setkání s Koraxem, který vám řekne „are you strong enough to face your own masters?“ (Jsi dost silný na to, aby ses postavil svým mistrům?“)

 

Až Korax zmizí, objevíte se na hřbitově, kde se DONEKONEČNA zjevují monstra střílející ohnivé koule. Neplýtvejte na ně moc manou, je to zbytečné, vpodstatě ztráta času. Zbavujte se jich jen když vyloženě překáží.

 

Jinak je tu celkem pět důležitých objektů. Za prvé, hned po levé straně od místa, kde začínáte (severozápad) jsou kamenné dveře a tři výklenky. Vaším hlavním úkolem je najít tři předměty, které do výklenků dáte, což vám otevře portal ke Koraxovi.

 

Pak je tu vchod do Zedekovi hrobky (jižně od místa, kde začínáte. Je to západní část mapy). Je to takový kamenný objekt.

 

Vchod do hrobky Traductuse (sever). Tato budova je vidět vpodstatě hned od začátku od místa, kde začíná celá mapa.

 

Ještě je tu vchod do hrobky Menelkira. Nachází se vjižní části mapy a je to jediná budova se sloupy.

 

Nakonec je tu ještě portal vedoucí do secret levelu Vivarium. Návštěva této mapy je zcela dobrovolná a celá hra se do dohrát i bez toho. Čili můžete přeskočit následující část návodu, která vysvětlí, jak se do secret levelu dostat.

 

Jak se dostat do secret levelu Vivarium

 

Zatímco většina secret levelů vyžaduje, abyste měli všechny nebo aspoň většinu úkolů splněných, tak tady platí přesně opačný extrém. NESMÍTE UDĚLAT VŮBEC NIC. Tj. když vstoupíte do nějaké z té tří hrobek a něco tam uděláte, tak se secret level uzavře a už se do něj nedostanete. Musíte se tam tedy vydat úplně prvně, pokud tam chcete jít.

 

Portal vlastně není nijak pečlivě schovaný a najdete ho normálně vjižní části mapy.

 

Vivarium

 

Objevíte se ve velké ocelové hale, kde jsou čtyři drtiče smanou. Jsou pomalé, takže je lze pobrat. Na západě a východě jsou téměř identické místnosti, kde stěny pravidelně plivou nějaké druhy střel (ledové kry, ohnivé koule, jedovaté šípy). Vobou místnostech je stěna sbarevným sklem. Ta se dá odtlačit (fyzicky, nikoliv open tlačítkem) a za nimi jsou schody na balkón.

 

Ta západní vede kDragonskin Bracers. Ta vchodní pak kMystic Urn. Jinak dále je tu super secret, do které se dá dostat jen tak, že se proměníte vprasátko. Úkolem je stoupnout si před jednu ztěch střílejících stěn a nechat se zasáhnout kouzelnou koulí, která vás za něj promění. Střeny plivou zcela náhodné druhy střel, takže to může být minutová záležitost, ale také pěkně zdlouhavá a otravná. Jak budete prasátkem, tak na jihu se nachází malý otvor ve stěně. Tím projdete do velké místnosti, kde je spoustu dobrých věcí (v podstatě je tam snad úplně vše). Musíte počkat, až se zase proměníte včlověka (v tunelu se to nikdy nestane) a pak vše pobrat. Ven zmístnosti se pak dostanete jednoduše - stačí otevřít severní stěnu. Je ale obrovská a může vás zamáčknout, takže couvněte trochu dál.

A to je vše, nic víc se tu nedá dělat. Zlevelu se dostanete tak, že střelíte do libovolného portrétu Zedeka na severu (ne toho uprostřed, ale toho, co je pod vyvýšenými plošinami). Po zásahu Zedeka by měly plošiny sjet dolů jako výtah. Rozsviťte býka (stačí se kněmu jen přiblížit), čímž se za vámi otevře místnost sportalem zpět do Necropolis. Za portalem se ještě schovává Porkalator.

 

Necropolis

 

Takže... Teď se vydejte do hrobky Zedeka. Čeká tam hromada kentaurů. Po stranách se také začnou otvírat stěny sdalšími kentaury, takže to bude trochu záhul. Ještě, než se stačí otevřít všechny stěny, tak by se měla otevřít ta úplně naproti vchodu, kde je portal do Zedek's Tomb.

 

Zedek's Tomb

 

Vše započne vdlouhé chodbě se zlatými texturami. Vchodbě jsou ještě dvě menší místnosti se slaughterama. Uprostřed chodby je pak takový zvláštní drtič, který funguje tak, že všechny sloupky, které ho drží, postupně zajedou do zdi, drtič bací o zem, pak zase vyskočí nahoru a sloupky opět vyjedou. Tohle opakuje vpravidelných intervalech, takže pozor, aby vás nezmáčkl, popř. pod něj můžete nalákat nějaké ty slaughtery.

 

Pokračujte do dveří. Za nimi je místnost, kde jsou na stěně tri kostky a naproti je tlačítko. Tlačítko otevře další chodbu vpředchozí chodbě. Ta je ve tvaru půlkruhu a uprostřed je tlačítko, které otevře další chodbu ve tvaru půlkruhu (a otevře hromadu menších místností sarmádou slaughterů + zpřístupní vám kroužkovou zbroj). Vdruhé půlkruhové chodbě je vlastně ten úplně stejný úkol - stisknout tlačítko. To zpřístupní Porkalator a otevře další hromadu místností sarmádou slaughterů. Důležitá je však místnost uprostřed.

Obsahuje další tři kostky a tlačítko. Tlačítkem spustíte mechanismus, který ukáže na kostkách určitou kombinaci (pokaždé jinou - generuje se to náhodně). Vaším úkolem je si ji zapamatovat (nebo někam napsat). Střídají se vlastně jen tři různé tvary (kolečko, měsíček a hvězdička).

 

Teď se musíte vydat do místnosti, kde jste tři kostky viděli poprvé a nastavit na nich pomocí open tlačítka onu kombinaci, které vám byla ukázána. To musíte stihnout dřív, než vás zamáčkne drtič (dveře se zablokují, takže nejde utéct). Mimochodem, u předchozích kostek je ještě dobré počkat, až se složí - pokud od nich utečete příliš rychle a příliš rychle vběhnete do místnosti sprvními třemi kostkami, nemusí se script vyvolat úplně správně, díky čemuž nemusí daná kombinace fungovat.

 

Až bude kombinace nastavená, strop se zastaví a otevře se aréna se Zedekem. Toho musíte porazit. On jen rychle běhá po aréně a sem tam po vás zaútočí ze své zbraně (ta je dost silná, zvláště zblízka je to jistá smrt, takže pozor). Po jeho smrti sjede sloupek sGlaive Seal. Ten seberte a hurá zpět do Necropolis.

 

Necropolis

 

Teď se vydejte do hrobky Traductuse. Uvnitř je pět sarkofágů, ale jen jeden nemá šedivou barvu, (nýbrž rezavou). Ten se open tlačítkem (z boku) dá vsunou do země. Uvnitř je schované tlačítko, které zpřístupní výtah. Ten tlačítkem pošlete dolů (i svámi) do jeskyně. Vjeskyni je spoustu otravných brown chaos serpentů. Musíte vejít dovnitř do menší místnosti snižším stropem, po schodech doleva(západ) a tam je (kromě gumáků) tlačítko, co otevře dole pod schody portal sTraductus' Tomb. Naproti portalu je ještě další tlačítko, které přivolává výtah, takže si jej zatím nevšímejte. Šup do portalu.

 

Traductus' Tomb

 

Většinou začínáte mapu stím, že máte za zadkem portal. Tady ho však za zády nemáte a je kousek vdál vchodbě vedle. Jinou chodbou se dostanete do větší jeskyně, kterou se dá vejít do podzemního chrámu. Dvě barevné skla ukrývají secret. První je u skla hned napravo (východ), kde se dá otevřít stěna nalevo (sever). Druhý secret je pak sklo samotné (je průchozí) nalevo (západ) vzadu.

 

Chodba končí výtahem, který vás vezme o patro níže. O patro níže jsou dlouhé chodby, co tvoří trojúhelník. Na druhém konci chodeb (sever) jsou dřevěné dveře a za nimi tři tlačítka. Všechny tři aktivujte, čímž otevřete arénu sTraductusem. Doporučuji Icon of Defender, protože když na vás pošle duchy, tak nemáte moc šance na přežití. Naštěstí toho příliš nevydrží. Po jeho smrti sjede sloupek sHoly Relict. Sebrat!

 

A teď už se můžete vrátit do Necropolis... Anebo ještě level trochu prozkoumat, jestli vněm není něco zajímavého. Vtrojúhelníkové místnosti se zpřístupnily dvě nová místa.

 

Na západě je kruhovitá místnost se schody. Nahoře je Falcon Shield, ale po jeho sebrání vás přepadne armáda dark bishopů. Na východě je pak chodbě, která zdánlivě nikam nevede, ale stačí chvíli počkat a vytvoří se schody. Dole pak čeká menší síť chodeb a Icon of Defender. No, ale to už je opravdu všechno!

 

Při cestě na zpět možná budete řešit, jak se vjeskyni dostat na vyvýšenou plošinku. U zdi (jih) je několik kamenů, po kterých se dá vyšplhat...

 

Necropolis

 

Teď už zbývá jen Menelkirova hrobka, takže hrrr na ni. Zjeskyně se dostanete tak, že si tlačítkem naproti portalu do Traductus' Tomb přivoláte výtah. Výtah bude možná zamořen mrtvákama, což může být docela problém, zvláště u původní hry, kdy se nedá rozhlížet myší. Možná budete muset obětovat nějakou tu Icon of Defender, abyste se dostali ven na hřbitov. Možná však ale nebude ani třeba - záleží na tom, jaké budete mít štěstí a jak to vyjde.

 

V Menelkirově hrobce stačí jít ke dveřím a otevřít je... Ale ouha, oni se zaseknou a nefungují! Napíše se „The portal has been sealed. Choose your fate.“ (Portal byl zapečetěn. Zvol si svůj osud). Objeví se tu celkem osm tlačítek a vaším úkolem je zjistit, které je správné. Jen jedno otevře dveře, ostatní jen vypouští hromadu dark bishopů.

Problémem je, že je to pokaždé jiné tlačítko. Generujte se to náhodně. Navíc se to mění tuším i při save a load. Takže je musíte postupně zkoušet, dokud se prostě dveře neotevřou. Možná budete mít štěstí a trefíte to hned na poprvé. Až se tak stane, tak seberte Krater of Might a skočte do portalu.

 

Menelkir's Tomb

 

Úkol je jednoduchý. Vtomto levelu se střídají kulaté menší a kulaté větší místnosti. V menších kulatých místnostech je uprostřed kostka snějakým symbolem a další symboly po stěnách. Na stěně musíte stisknout ten symbol, který je na kostce. Když se spletete, následuje trest vpodobě několika potvor, která se do místnosti teleportují.

 

Ve větších místnostech pak musíte stisknout ten symbol, vjakém tvaru samotná místnost je.

 

První ledová místnost je kolečko sčárkou. Druhá místnost spropastí a kouzelným mostem je kruh stečkou. Třetí místnost vjeskyni je kruh skřížkem a poslední místnost slávou je prostě jen kruh bez ničeho. Mimochodem, jak se dostanete do místnosti slávou, tak vmenších kulatých místnostech sjede každá ta kostka a objeví se na ni mana.

 

Až budete mít stisknuté všechny správné symboly ve větších kulatých místnostech, tak se vkaždé znich objeví malé tlačítko, které naproti přivolá výtah. Výtah vede do arény s Menelkirem. Chvíli potrvá, než se objeví... Boj sním je taky celkem ostrý, ale po jeho smrti sjede sloupek sSigil of the Magus. Někde poblíž se tu také otevře portal, co vede zpět do Necropolis.

 

Necropolis

 

...A nakonec vaše kroky povedou ke kamenným dveřím se třemi výklenky. Do těch postupně vložte Glaive Seal, Holy Relict a Sigil of the Magus. Začne se postupně otevírat několik kamenných dveří a na konci celé chodby je portal do Dark Crucible.

 

Dark Crucible

 

Tak a je to tady! Úplně poslední level! Nejdřív přejděte přes vlnící se most, jenž je lemovaný mrtvými těly a vstupte do dveří. Před vámi jsou další dveře a za nimi je Final Boss Korax. Než je otevřete, tak si hru uložte, dobijte zdraví, manu a také okoukejte tři tlačítka. Ty fungují tak, že když stisknete ty dvě naproti sobě, tak se aktivuje třetí, kterým do této místnosti teleportujete nějakou náhodou manu. No, a teď do boje!

 

Otevřete dveře a začne po vás šít Korax. Je třeba hodně uhýbat jeho střelám. On naštěstí bude stát stále na jednom místě - uprostřed cestičky. Taky se snažte držet na cestičce, protože země okolo se občas náhodně změní vlávu. Ale zase nestůjte uprostřed cestičky, protože sem tam ze země vystřelí krápníky a mohou vás zabít. Ještě nezapomeňte sebrat Krater of Might.

 

Korax se po chvíli boje teleportuje pryč. Jinak pozor na dva bugy. Pokud hrajete za clerica, tak šetřete se zbraní Wraithverge, protože je natolik silná, že ho může poměrně rychle zabít. Zabije ho dřív, než se teleportuje pryč, což pak znamená, že se nevyvolá script, který otevírá dveře a vy tu zůstanete uvězněni. Podobná situace se dá provést pomocí zelených lahviček Fléchette. Výpary ze zelených lahviček ho natolik ochromí, že se nezvládne teleportovat pryč a umře.

 

Tady mimochodem vidíte, jaký tvrďák to doopravdy je... Každopádně po jeho teleportaci se otevřou dvě místnosti plné ettinů a po jejich smrti se otevřou další dvě místnosti plné slaughterů. Jinak pozor na drtiče. Až všechny potvory vymlátíte, tak se otevřou kamenné dveře před vámi a opět udeří Korax.

 

Bude se pravidelně teleportovat zmísta na místo, střílet po vás šest fireballů, proměňovat podlahu vlávu, vysunovat krápníky ze země a sypat vám na hlavu ze stropu firebally. Nic moc ale nevydrží a brzy umře. Během boje na vás možná ještě vypustí dalších pár vln nepřátel ze dvou dalších místností. Na konci celé arény (západ) se po smrti Koraxe otevře portal. Po něm už jen... Konec.

 

KONEC.

Podpořte nás koupením hry:

Partneři a přátelé:

Copyright (c) 1996 - 2023 Jan Svatoš a Ing. Miroslav Moucha
Všechny materiály zde zveřejněné jsou chráněny autorským zákonem a jejich přebírání bez souhlasu autora je výslovně zakázáno.